در مدت زمان بين عقد و انجام  مراسم ازدواج، نفقه اي به زن تعلق نمي‎گيرد مگر در شرايطي که زن براي شروع  به زندگي اعلام آمادگي کرده باشد منتها مرد از بردن همسر به منزل مشترک و  شروع زندگي شويي مشترک خودداري کند.


نفقه


 


نفقه يکي از حقوقي است که قانونگذار  به منظور حفظ حقوق زن براي وي تعيين کرده است که در صورت ازدواج، شوهر  مکلف به رعايت و به جاي آوردن اين تکاليف است. به گزارش مجله دلتا به محض اينکه عقد ازدواج صورت گرفت و زن و مرد زندگي خود را آغاز کردند،  شوهر مکلف به پرداخت نفقه است. نفقه تامين کردن همه نيازهاي متعارف و  متناسب با وضعيت زن است از قبيل مسکن، لباس، هزينه هاي درماني، بهداشتي و  رفع نياز هاي زن هنگام بيماري. براي تعيين ميزان نفقه، بايد بين زن و شوهر  توافق باشد ولي ملاک و معياري را قانونگذار در نظر گرفته است. از آن جمله  مي‎توان به عرف و عادت ساکنان هر منطقه و وضع مالي مرد اشاره کرد ولي در  صورت عدم توافق ميان زن و مرد، دادگاه ميزان نفقه را تعيين مي‎کند.


نفقه


 جرم ترک انفاق در دوران عقد مصداق دارد؟


در مدت زمان بين عقد و انجام مراسم  ازدواج، نفقه اي به زن تعلق نمي‎گيرد مگر در شرايطي که زن براي شروع به  زندگي اعلام آمادگي کرده باشد و مرد از بردن همسر به خانه مشترک و شروع  زندگي شويي مشترک خودداري کند. در اين صورت زن اين حق را خواهد داشت که  نفقه خود را دريافت کند. البته سوالي که مطرح مي‎شود اين است که در دوران  عقد زن احتمالا دوشيزه است. در اين حالت آيا باز هم  مي‎تواند شکايت ترک  انفاق کند؟ در پاسخ مي‎توان گفت در اين شرايط زن مي‎تواند به حق حبس استناد و تمکين را موکول به پرداخت کامل مهريه کند. استناد زن به حق حبس  باعث از بين  رفتن حق وي نمي‎شود و زن مي تواند دادخواست مطالبه نفقه را به  دادگاه بدهد.


نحوه و چگونگي شکايت ترک انفاق در دوران عقد


شکايت ترک انفاق در دوران عقد به دليل استناد به حق حبس ميسر است.(حق حبس، حقي است که زن به موجب آن  مي‎تواند تا وقتي که تمام مهريه پرداخت نشده از وظايفي که نسبت به شوهر  دارد خودداري کند). با توجه به قانون حمايت خانواده که مقرر مي‎دارد: «هرکس  با داشتن استطاعت و توان مالي، نفقه زن خود را در صورت تمکين او ندهد يا  از تأديه نفقه ساير اشخاصي که نفقه به آنها تعلق مي‎گيرد خودداري کند به  حبس تعذيري محکوم مي‎شود. تعقيب کيفري منوط به شکايت شاکي خصوصي است و در  صورت گذشت وي از شکايت در هر زمان تعقيب جزائي يا اجراي مجازات متوقف  مي‎شود.»
با تصويب قانون جديد اين امکان براي زن فراهم شده که هم مطالبه حقوقي کند و  هم در صورت نپرداختن نفقه به دادگاه، شکايت کند. در صورت شکايت زن  مي‎تواند به نزديکترين مجتمع قضايي محل ست خود مراجعه و درخواست خود  مبني بر حق خود را اعلام و يا اينکه چند نفر را به شهادت بگيرد و استشهاديه  اي تنظيم کند.


مجازات قانوني ترک نفقه


مجازات قانوني جرم ترک انفاق در صورت  اثبات و بدون تخفيف از سوي دادگاه 6 ماه تا 2 سال حبس است. اين جرم از  جرائم قابل گذشت است. به اين معني که هر مرحله از دادرسي و حتي بعد از صدور  حکم و يا اجرا، با رضايت زن پرونده متوقف و مختومه خواهد شد.


در صورتي که در دفاع جرم ترک انفاق، مرد  بتواند ثابت کند مقداري از نفقه را پرداخت کرده است به نظر مي‎رسد مقدار و  ميزان نفقه موضوعيت نداشته باشد. و مي‎توان گفت حتي اگر مرد در مواردي کمتر  از ميزان مورد نياز زن نفقه بپردازد، باز هم موجب تبرئه شدن شوهر در دعاوي  کيفري نفقه (ترک انفاق) خواهد شد.


همچنين بخوانيد:


محروم کردن از ارث ؛ قانون چه مي‎گويد؟ 


چگونه طلب خود را از متوفي دريافت کنيم؟ 


اعتياد مرد ؛ دليلي محکم براي طلاق زن ! 


چه نوع خيانتي باعث طلاق مي شود؟ 


چه زماني مرد مي تواند از تحصيل زن جلوگيري کند؟ 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

زن ,نفقه ,کند ,ترک ,مرد ,صورت ,در صورت ,در دوران ,خود را ,ترک انفاق ,انفاق در ,شويي مشترک خودداري

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Mtc Joshua دامداران برتر معرفي و بررسي برترين برندهاي لوازم آرايشي و بهداشتي Tiffany Lance Denis خريد اينترنتي ديوارپوش Stephanie گروه موسيقي نواي آئين