هدف از عقد ضمان اين است که  مشکلات بدهکار برطرف شود و ضامن به منظور کاستن فشار طلبکار به بدهکار تعهد  مي‎کند که به‌جاي او بدهي را بپردازد. يعني هرگاه شخص، ضامن فردي مي‌شود،  در واقع قبول مي‌کند که به‌جاي او مديون باشد و طلبکار نتواند مزاحم او  شود.


عقد ضمان


 


ضمان در لغت به معناي قبول کردن،  پذيرفتن، برعهده گرفتن بدهي و وام ديگري است و در صورتي که شخص به عهد خود  وفا نکند و دين خود را نپردازد ضامن موظف به پرداخت خسارت است . در مجله دلتا به تعريف عقد ضمان مي‎پردازيم و همچنين شرايط و چگونگي استفاده از آن را بررسي خواهيم کرد.


 عقد ضمان چيست؟


عقد ضمان عبارت است از اينکه شخصي مالي را که بر عهده شخص ديگري است به عهده بگيرد.  و متعهد شود که بدهي و دين آن فرد را مي‎پردازد. در اصطلاح حقوقي به شخصي  که متعهد به پرداخت بدهي ديگري شده است ضامن، گفته مي‎شود. بنابراين با  توجه به تعريف ذکر شده براي تحقق عقد ضمان، بايد يک شخص در برابر طلبکار  تعهد کند که بدهي و قرض بدهکار را مي‎پردازد و اين تعهد مورد قبول طلبکار  واقع شود. البته به نکته‎اي که بايد توجه کرد اين است که تعهد ضامن به صورت  يک شرط از قبل تعيين شده نباشد. يعني طوري نباشد که ضامن شرط کرده باشد که  اين تعهد را انجام دهد.


 چه تعهداتي را نميتوان ضمانت کرد؟


تعهدات غير مالي مانند تمکين، حضانت  فرزند، ست مشترک با همسر را نمي‌توان ضمانت کرد، زيرا اين تکاليف قابل  انتقال به عهده شخص ديگري تحت عنوان ضامن نيست. عقد ضمان ميان ضامن و  طلبکار منعقد مي‌شود و بايد هر دو طرف به آن توافق داشته باشند. بنابراين  ضمان متعهد شدن ضامن به مالي است که در ذمه‌ و عهده شخص بدهکار است و  همچنين در عقد ضمان احتياج به ايجاب ضامن دارد و ايجاب به هر لفظي که از  نظر عرفي دلالت بر تعهد کند، مورد قبول است.


ضمان عقدي تبعي است


عقد ضمان تبعي است يعني ضامن در صورتي  متعهد مي‎شود که بدهکار بدهي و ديني به طلبکار داشته باشد. ضمان در صورتي  صحيح است که بدهي که مورد ضمانت است موجود و مشروع بوده هر چند که احتمال  از بين رفتن بدهي باشد. مانند عقد بيع که در اين گونه معاملات وجود بدهي  قطعي نيست و احتمال فسخ معامله وجود دارد ولي اين امر مانع تحقق ضمان نيست و  ضامن مي‎تواند بدهي شخص بدهکار و ضمانت وي را بر عهده بگيرد.


عقد ضمان از عقود مسامحه است


هدف از عقد ضمان اين است که مشکلات بدهکار  برطرف شود و ضامن به منظور کاستن از فشار طلبکار به بدهکار تعهد مي‎کند که  به‌جاي او بدهي را بپردازد. يعني هرگاه شخص، ضامن فردي مي‌شود، در واقع  قبول مي‌کند که به‌جاي او مديون باشد و طلبکار نتواند مزاحم او شود. با  وجود اين، ضمان تعهد است و طرف هاي قرارداد ضمانت بايد معين شوند، و همچنين  موضوع بدهي و طلبکار آن نيز بايد مشخص باشند. در غير اين صورت اين عقد  منعقد نمي‎شود.


ضامن


ضمان از نفقه‌ زوجه‌ به چه معناست؟


قانونگذار در حقوق مدني ايران، براي زن  نفقه قائل شده است البته در صورتي که عقد ازدواج به صورت دائم منعقد شود.  بنابراين در عقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است و در مواردي که ازدواج به  صورت موقت منعقد مي‎شود، نفقه واجب و لازم دانسته نشده است. طبق اين امر زن  در هر حال مي‌تواند براي نفقه‌ گذشته خود به دادگاه دادخواست بدهد. و به  اين نکته بايد توجه داشت که نفقه و مهريه زن به عنوان طلب ممتاز بوده و در  صورت ناتواني يا ورشکستگي شوهر، زن مقدم بر ساير طلبکاران خواهد بود. با  استناد به قانون مي‎توان گفت که تعهد شوهر به انفاق خانواده همچون دين بر  عهده او باقي مي‌ماند.


شرايط از بين رفتن تعهد ضامن چيست؟


گاهي ضامن در ميانه راه از تعهد خود  پشيمان مي‌شود و قصد دارد که از ضمانت خود صرف‌ نظر کند. در اين مورد بايد  توجه داشت که ضمان عقدي لازم است و هيچ يک از طرف ها نمي‌توانند آن را فسخ  کنند. راه‌هاي انحلال اين عقد عبارتند از :  • ضامن و طلبکار با توافق مديون اصلي آن را اقاله کنند.

  • اگر در قرارداد اصلي، ضامن حق فسخ را براي خود شرط کرده باشد دليل موجهي براي برهم زدن عقد فراهم کرده است.

  • مي‌توان شرط کرد که در مدت معيني براي ضامن اختيار فسخ وجود داشته باشد. در اين صورت ضامن در مهلت مقرر مي‌تواند آن را فسخ کند.

  • تخلف از شرايط عقد، يعني اگر در عقد ضمانت شرطي به نفع ضامن وجود داشته باشد که طلبکار آن را نقض کند، ضامن حق فسخ خواهد داشت.

  • طلبکار در صورتي که در هنگام انعقاد عقد  ضمان به ناتواني مالي ضامن جاهل باشد مي‌تواند با فسخ قرارداد، جلوي بروز  مشکلات بزرگتر را بگيرد.


همچنين بخوانيد:


حق داوري چيست و کدام دعاوي به داوري ارجاع مي شود؟ 


پلاک ثبتي و پلاک تفکيکي را بشناسيد 


خسارت افت قيمت خودرو را چه کسي بايد بپردازد؟ 


بيمه آتش سوزي ساختمان به عهده چه کسي است؟ 


گواهي انحصار وراثت ، مراحل دريافت آن در سال 98 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

ضامن ,ضمان ,عقد ,بدهي ,طلبکار ,تعهد ,عقد ضمان ,است که ,است و ,در صورتي ,آن را ,طلبکار نتواند مزاحم

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

موزيک بي کلام - آهنگ جديد - موزيک ويديو دانلود اهنگ بهنام باني taraidarman safar گردش آنلاين کابينت نوين کابين املاک صنعتي هيراد چاپ و انتشار کتاب jalali khabar youmovies تهيه غذا