داوري به معني رفع اختلافي که  بين دو طرف و يا طرف هاي دعوا ايجاد شده است. به اين صورت که اشخاص با  موافقت يکديگر حکميت شخص يا اشخاصي را انتخاب مي‎کنند. موضوع داوري از زمان  هاي گذشته در ميان مجموعه قوانين کشور داراي اهميت خاصي بوده است.


حق داوري


 


داوري عبارت است از اينکه افراد جامعه، اختلافات بين خود را توسط  يک يا چند نفر معتمد به انتخاب خود حل­ وفصل کنند. حال ممکن است، رسيدگي به  اختلاف و صدور راي توسط فردي باشد که دو طرف دعوي وي را با رضايت يکديگر  انتخاب کرده اند، يا اينکه مراجع قضايي آن­ها را برگزيده اند به اين  ترتيب در داوري و حکميت، طرفين دعوي دادگاه را از مداخله در دعوي خود خارج  کرده­ اند.


موضوع حق داوري از گذشته در ميان مجموعه قوانين کشور داراي اهميت خاصي بوده است. به گزارش مجله دلتا گاهي داور، شخصيت حقيقي است؛ يعني طرف هاي قرارداد فردي را بعنوان داور  انتخاب و در متن قرارداد به آن اشاره مي‌کنند و گاهي به صورت شخصيت حقوقي  است يعني شرکت يا مؤسسه اي را بعنوان داور تعيين مي‎کنند. افراد در هر  مرحله اي مي‎توانند داور را تعيين کنند و محدوديتي براي تعيين داور ندارند.  اين انتخاب مي‎تواند زمان انعقاد قرارداد يا در زمان اجراي آن و حتي پس از  طرح دعوي در دادگاه باشد.


کدام دعاوي قابل ارجاع به داوري نيست؟


طبق قانون، برخي از دعاوي قابل ارجاع به داوري نيست. قانونگذار اين استثنائات را در قانون بيان کرده است که برخي از آنها  عبارتند از ؛ دعاوي مربوط به ازدواج ، طلاق، دعاوي مربوط به ورشکستگي و  همچنين رسيدگي به امور کيفري نيز از صلاحيت داوري خارج و بايد در دادگاه ها  طرح و رسيدگي شود. نکته مهم در ارجاع امر به داوري اين است که در حل و فصل  اختلافات، داوراني انتخاب شوند که از مقررات داوري اطلاع کامل داشته  باشند، در غير اينصورت داوري به مراتب طولاني تر و گران تر از رسيدگي در  دادگاه خواهد بود.


حق داوري


محاسن استناد به حق داوري  1. براي حل و فصل اختلافات مالي، شراکتي و قراردادي کم هزينه تر از طرح دعوي در دادگستري است.

  2. رعايت تشريفات اداري و آيين دادرسي مدني در آن اامي نيست.

  3. ارتباط طرف هاي دعوا و تعامل آنان با داور يا داوران بهتر صورت مي‎گيرد.

  4. بررسي موضوع از سوي داوران راحت تر و نتيجه آن نيز بهتر بوده و از اطاله دادرسي جلوگيري مي‎شود.


انواع داوري


داوري به دو نوع، داوري اختياري و داوري اجباري تقسيم مي‎شود:  • داوري اختياري: گاهي ميان افراد قراردادي منعقد مي‎شود و در قرارداد  تعيين مي‎کنند که در صورت بروز اختلاف، آن را از طريق داور يا داوراني حل و  فصل کنند و يا اينکه ضمن يک توافقنامه يا قراردادي جداگانه تحت عنوان  داوري توافق مي‎کنند که در صورت بروز اختلاف، از طريق داوري مشکل را حل و  فصل کنند. در هنگام انعقاد قرارداد ذکر نکاتي مانند مشخصات داور يا داوران و  مواردي که بايد به داوري ارجاع کنند تعيين مي‎شود. نکته اي که بايد توجه  داشت اين است که تعيين تعداد داوران در صورت تعدد داور ااميست، در اين  شرايط مناسب تر است که تعداد آن ها عدد فرد باشد. مثلا 3 داور تعيين شود تا  مشکلي در تصميم گيري بوجود نيايد.


اين شخص ممکن است شخص حقيقي و يا حقوقي  (شرکت يا سازماني) باشد. شخص ثالث که وظيفه اش تعيين داور است بايد تمام  شرايطي را که طرف ها در توافقنامه داوري براي تعيين داور مقرر داشته اند،  رعايت کند و مقررات مربوط به ممنوعيت از داوري مذکور در قانون آئين دادرسي  مدني را مورد توجه قرار دهد.  • داوري اجباري: در برخي از موارد دادگاه با توجه به اوضاع و احوال، حل  يک مسئله را از طريق داوري به مصلحت مي‎بيند و موضوع را براي حل اختلاف به  داوري ارجاع مي دهد. در اين موارد طرف هاي دعوا در اين امر هيچ  نقشي  ندارند. اين نوع از داوري را که فقط در مواردي است که قانونگذار تعيين  کرده، داوري اجباري مي‎گويند.


حق داوري


 روش هاي تعيين حق داوري


انتخاب داور براي حل اختلاف به سه روش انجام مي‎شود:  1. انتخاب توسط طرف هاي اختلاف و دعوا

  2. انتخاب داور توسط شخص ثالث

  3. انتخاب داور توسط دادگاه


طبق قانون، طرف هاي اختلاف مي‎توانند يک  يا چند نفر را به عنوان داور انتخاب کنند. حال اگر در قرارداد داوري تعداد  داور به منظور حل اختلاف معين نشده باشد و يا اصحاب دعوا نتوانند در تعيين  داور يا داوران به توافق برسند، قانونگذار به اشخاص اين حق را داده، که هر  يک از آنان يک نفر داور اختصاصي معرفي و يک نفر را به عنوان داور سوم با  توافق يکديگر تعيين کنند. در اين حالت هر يک از طرف‎ ها که متعهد به معرفي  داور شده، مي‎تواند داور خود را انتخاب و از طريق اظهارنامه به طرف مقابل  معرفي و از طرف ديگر تقاضاي تعيين داور کرده و يا رضايت خود را بر داوري  شخص ثالث اعلام کند.


همچنين بخوانيد:


احضاريه دادگاه و عواقب عدم توجه به آن 


دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود؟ 


آنچه درباره عقد ضمان بايد بدانيم 


طلاق غيابي به همين راحتي نيست ! 


در قرارداد مشارکت در ساخت به اين موارد خوب دقت کنيد 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

داوري ,داور ,يا ,تعيين ,حل ,قرارداد ,طرف هاي ,به داوري ,و يا ,است که ,در اين ,کشور داراي اهميت ,ميان مجموعه قوانين

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ديوارپوش همه با هميم هانا ايران Nicholas سايت جديد بيوگرافي و آشپزي Michelle Eric قيمت روز تجهيزات سرمايشي و گرمايشي Daniel