در برخي موارد موانعي براي انتقال سند وجود دارند و مالک نمي‎تواند انتقال قطعي سند را انجام دهد.  برخي از اين موانع شامل آماده نبودن سند تفکيکي، فرار از ماليات، فقدان سند  رسمي ملک، در رهن بودن سند، عجله فروشنده و طولاني بودن فرآيند انتقال  رسمي ملک است.


سند وکالتي


 


سند ملک يکي از مهمترين و اساسي  ترين مواردي است که در خريد خانه مطرح مي‎شود. بنابراين خريداران بايد دقت و  توجه خاصي به اين امر داشته باشند. به گزارش مجله دلتا خريد و فروش خانه ها با دو نوع سند رايج انجام مي‎شود. خانه هايي که سند قطعي دارند و خانه هايي که با وکالت و قولنامه معامله مي‎شوند. البته سندهاي ملکي انواع مختلف دارند. نظير سند ملکي  تفکيکي يا سند ملکي بنچاق و … که در اين مقاله به بررسي نحوه و شرايط تبديل  سند وکالتي به سند ملکي تک برگ يا به اصطلاح شش دانگ پرداخته شده است.


دو سند متفاوت؛ سند شش دانگ و سند وکالتي


سند تک برگ يا شش دانگ معتبرترين سند ملکي  به شمار مي‎رود. هنگامي که فردي براي يک ملک سند شش دانگ دارد به اين  معناست که مالک تمام آن ملک است و مي‎تواند قانونا آن را به هر شخصي که  مايل است واگذار کند. در مقابل معاملات وکالتي ملکي، به معامله هايي گفته  مي شود که در آن خريدار از سوي فروشنده وکالت دريافت مي‎کند تا سند وکالتي  را به نام خود منتقل کند.


سند وکالتي


امکان تبديل سند وکالتي به قطعي وجود دارد؟


در برخي موارد موانعي براي انتقال سند  وجود دارند و مالک نمي‎تواند انتقال قطعي سند را انجام دهد. برخي از اين  موانع شامل آماده نبودن سند تفکيکي، فرار از ماليات، فقدان سند رسمي ملک،  در رهن بودن سند، عجله فروشنده و طولاني بودن فرآيند انتقال رسمي ملک است.  يا در مواردي هنگام ساخت خانه، خلافي هاي شهرداري صورت گرفته است مانند  ساخت واحد در طبقه همکف يا کمبود پارکينگ و…  که اين دلايل باعث مي‎شوند  مالک ‎نتواند به تفکيک يا انتقال قانوني سند اقدام کند. در چنين شرايطي اگر  کليه واحدهاي ساختمان مورد نظر با هم اقدام به رفع مشکلات بنا کنند و  هزينه هاي سند را بپردازند، مي‎توانند سند وکالتي را به سند قطعي تغيير  دهند. اما بايد به خاطر داشت هزينه هايي که براي اين کار نياز است بسيار  بالاست و معمولا براي اهالي ساختمان مقرون به صرفه نيست.


براي تبديل سند وکالتي به قطعي چه اقداماتي لازم است؟


افراد براي تبديل سند وکالتي به قطعي بايد مدارک لازم را تهيه و سپس به يکي از دفاتر اسناد رسمي مراجعه کنند. در زيربه اين مدارک اشاره شده است ؛ 1. سند مالکيت ملک

 2. مدارکي که نشان مي‌دهد فروشنده مالک آن ملک شده است (مثلا بنچاق انتقال قبلي يا تقسيم‌نامه يا حصر وراثت)

 3. پايان کار ساختمان از شهرداري ( البته پايان کار براي ساختمان‌هايي که قبل از سال 1349 احداث شده ‌اند نياز نيست)

 4. مفاصا حساب دارايي

 5. مفاصا حساب شهرداري (شامل عوارض نوسازي و پسماند)

 6. استعلام ثبت

 7. شناسنامه و کارت ملي

 8. دريافت گواهي اعتبار وکالت‌نامه از دفترخانه تنظيم‌کنندهنکات مهم در خصوص معامله وکالتي


به دلايلي فروشنده ملک خود را به صورت  وکالتي به فروش مي‎رساند که از آن جمله مي‎توان به فرار از ماليات، آماده  نبودن سند، عجله فروشنده براي فروش و يا در مواردي که سند ملک در رهن است  اشاره کرد. و در چنين مواردي معامله به صورت وکالتي انجام مي‎شود اما بايد  توجه داشت که معامله وکالتي در هر حال مشکلات و خطرات خاص خودش را دارد و خريدار حتي در صورت تنظيم  مبايعه‌نامه باز هم ممکن است حين انتقال سند با مشکلاتي مواجه شود.  بنابراين در صورتي که معامله وکالتي صورت مي‎گيرد به موارد زير حتما توجه  شود : • حتما مبايعه‌نامه نوشته شود .

 • از اينکه سند توقيف يا در رهن بانک نباشد، اطمينان حاصل شود.

 • بعد از پرداخت مبلغ حتما سند از فروشنده دريافت شود.

 • اطمينان از اينکه خانه بدهي مالياتي خاصي نداشته باشد.

 • در اسرع وقت براي تبديل سند وکالتي به قطعي اقدام شود.


همچنين بخوانيد:


چک در معاملات مسکن ؛ نکاتي که بايد به آن توجه کنيد 


اثبات مالکيت ملک چگونه صورت مي گيرد؟ 


امضا الکترونيک و اعتبار قانوني آن 


يک معامله چطور باطل مي شود؟ 


شناسنامه و نکاتي که بايد درباره آن بدانيم 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

سند ,وکالتي ,يا ,انتقال ,قطعي ,ملک ,سند وکالتي ,وکالتي به ,تبديل سند ,به قطعي ,سند ملکي ,بودن فرآيند انتقال ,شامل آماده نبودن ,مالک نمي‎تواند انتقال ,برخي موارد موانعي

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

روژان ساربان زاده Jason خريد و فروش عايق Julia Tina Diane با مزه ها مهاجرت به استراليا خريد از چين Gina