ازدواج دختر، حتي اگر به سن بلوغ  رسيده باشد، منوط به اجازه پدر يا جد پدري او است و هرگاه پدر يا جد پدري  بدون دليل موجه از دادن اجازه خودداري کند، اجازه پدر ساقط شده و در اين  صورت دختر مي‎تواند پس از اخذ اجازه از دادگاه به دفتر ازدواج مراجعه و  نسبت به ثبت ازدواج اقدام کند.


ازدواج دختر


 


ازدواج يکي از مقدس‎ترين و زيباترين  رويدادي زندگي هر کسي است. بنابراين اشخاص بايد توجه و دقت نظر ويژه اي به  اين امر و انتخاب شريک زندگي خويش داشته باشند. گاهي ممکن است دختر و پسر  خواهان ازدواج با يکديگر باشند اما پدر با ازدواج دختر به دلايلي مخالفت  کند و اجازه ازدواج را به او ندهد، در چنين مواردي دختر مي‎تواند با مراجعه  به دادگاه اجازه ازدواج خود با ديگري را تحت شرايطي دريافت کند.با  مجله دلتا همراه باشيد.


ازدواج دختر


 ازدواج دختر و اجازه پدر طبق قانون مدني


طبق قانون مدني که مقرر مي‎دارد : «ازدواج  دختر باکره، اگرچه به سن بلوغ رسيده باشد، منوط به اجازه پدر يا جد پدري  اوست و هرگاه پدر يا جد پدري بدون دليل موجه از دادن اجازه خودداري کند،  اجازه پدر ساقط شده و در اين صورت دختر مي‎تواند با معرفي کامل مردي که   قصد ازدواج با او را دارد و شرايط آن نيز فراهم است، پس از گرفتن اجازه از  دادگاه به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام کند.»


بر اين اساس، دختري که به سن بلوغ رسيده  هر چند که ديگر تحت ولايت پدر نيست اما در مقوله ازدواج نمي‎تواند به طور  مستقل اقدام کند. به عبارتي هر چند نظر وي در خصوص ازدواج شرط اساسي است و  عقد نکاح بدون رضايت و اراده او واقع نمي‎شود، اما بايد اجازه پدر يا جد  پدري را نيز براي ازدواج بگيرد. در اين مورد بين ازدواج دائم و موقت تفاوتي  وجود ندارد و در هر دو مورد نياز به اجازه پدر براي ازدواج وجود دارد.  بنابراين اگر پدر در قيد حيات باشد اجازه او براي ازدواج لازم است در غير  اين صورت بايد از پدربزرگ پدري براي ازدواج اجازه گرفت. در صورتي که پدر يا  پدربزرگ پدري دختر فوت کرده باشند، دختر براي ازدواج مکلف به کسب اجازه از  اشخاص ديگر مانند مادر يا بردار يا عمو… نيست. و اجازه اين افراد شرط  ازدواج دختر محسوب نمي‎شود.


چه دختراني باکره محسوب مي‌گردند؟


 اگر بکارت دختر به هر علتي غير از رابطه  جنسي مانند پرش، ورزش، عمل جراحي و… تغيير کرده باشد وصف باکره از وي سلب  نمي‎شود و همچنين هرگاه دختري ازدواج کرده باشد، ولي بکارت وي باقي باشد  همچنان باکره محسوب مي‌شود و ازدواج مجدد او منوط به اجازه پدر يا جد پدري  است. اما اگر بکارت دختري در اثر رابطه جنسي اعم از شرعي يا غير شرعي از  بين برود در اين حالت ولايت پدر يا جد پدري ساقط مي‌شود و براي ازدواج نياز  به اجازه پدر يا جد پدري ندارد.


ازدواج دختر


حدود اختيارات پدر يا جد پدري در ازدواج دختر


ازدواج امري شخصي است و دخالت در ازدواج  کسي که به سن بلوغ و رشد رسيده خلاف اصل است. به همين دليل قانونگذار حدود و  اختيارات پدر و جد پدري در ازدواج دختر بالغ باکره را در قانون مشخص و  معين کرده است که در ذيل به اين اختيارات اشاره شده است :  1. اگر پدر يا جد پدري فوت کرده باشند دختر مکلف به کسب اجازه از شخص ديگري نيست.

  2. در صورتي که پدر يا پدربزرگ پدري محجور بوده و قيم داشته باشند اجازه قيم آن‌ها براي ازدواج دختر لازم نيست.

  3. پدر يا جد پدري مي‌توانند پيش ازدواج  تصميم خود را تغيير دهند و امري را که اجازه داده اند رد کنند، اما در  صورتي که دختر ازدواج کند ديگر نمي‎توانند از تصميم خود برگردند و اجازه  خود را ساقط کنند. در اين صورت اين اجازه ديگر قابل رجوع نيست .

  4. در صورتي که پدر يا جد پدري با ازدواج  دختر مخالف باشند يا درخواست ابطال ازدواج واقع شده را داشته باشند، موظفند  دلايل مستند و مستدل مخالفت خود را ارائه دهند و نمي‌تواند براي مخالفت  خود فقط به اقتدار پدري استناد کنند.


همچنين بخوانيد:


چه زماني مرد مي تواند از تحصيل زن جلوگيري کند؟ 


مشکلات مردان براي ازدواج مجدد 


آيا بعد از ازدواج امکان افزايش مهريه وجود دارد؟ 


اجرت‎المثل چيست و نحوه مطالبه آن چگونه است؟ 


ازدواج با تدليس پايدار نيست! 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

ازدواج ,پدر ,يا ,پدري ,دختر ,جد ,پدر يا ,يا جد ,جد پدري ,اجازه پدر ,براي ازدواج ,دفتر ازدواج مراجعه ,دادن اجازه خودداري

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

مهاجرت به استراليا Lance Victoria Michael Heather Greg بازاريابي فروش برندسازي برندينگ آهنگ هاي جديد ايراني و خارجي آموزش نوين آيلتس tarahanbartar