در مواردي که افراد مورد حمله قرار بگيرند و براي دفاع از خود يا افراد ديگر به ناچار مرتکب جرمي شوند، در اين حالت ديگر اعمال آن ها مرجرمانه نيست و به آن رفتار، دفاع مشروع گفته مي‌شود.

دفاع مشروع

دفاع مشروع يا دفاع قانوني از جمله حقوقى است که در قانون براى افراد در نظر گرفته شده است. در واقع حمايت از شهروندان در برابر انواع خطراتي که ممکن است آن ها را تهديد کند، بر عهده‌ دولت است. و دولت ها نيز بر اساس قانون به اين وظيفه عمل مي‌کنند. اما گاهي در برخي از موقعيت ها، اشخاص در معرض خطراتي قرار مي‌گيرند که ممکن است در آن زمان هيچ دسترسي به نهادهاي دولتي وجود نداشته باشد يا مراجعه‌ به آن ها زمان بر باشد و موجب ضرر و زيان بيشتري شود. در چنين شرايطي قانون‌ به اشخاص اين اجازه را مي‌دهد که در برابر صدمات از خود و اطرافيان خويش محافظت کنند. در ادامه با شرايط تحقق و ابعاد حقوقى اين گونه از دفاع با توجه به نظر قانونگذار آشنا مى‌شويم. در ادامه با مجله دلتا همراه باشيد.


دفاع قانوني


دفاع مشروع چيست؟


طبق ماده‌ 156 قانون مجازات اسلامي که مقرر کرده است:
«هرگاه فردي در مقام دفاع از نفس، عِرض (آبرو)، ناموس،‌ مال يا آزادي تن خود يا ديگري در برابر هرگونه يا خطر فعلي يا قريب ‌الوقوع با رعايت مراحل دفاع، مرتکب رفتاري شود، طبق قانون جرم محسوب نمي‌شود.» بنابراين در مواردي که افراد مورد حمله قرار بگيرند و براي دفاع از خود يا افراد ديگر به ناچار مرتکب جرمي شوند، در اين حالت وصف مجرمانه از اعمال آن ها برداشته مي‌شود و به آن رفتار، دفاع مشروع گفته مي‌شود. در اين صورت شخص دفاع کننده، تعقيب و مجازات نمي‌شود و در خصوص ضرر و زيان و خساراتي که اتفاق افتاده مسئول نيست. همين شرايط در مورد دفاع از افراد ديگر نيز صدق مي‌کند البته به‌ شرطي که آن‌ ها ناتوان از دفاع بوده يا نياز به کمک داشته باشند.


شرايط دفاع مشروع


گاهي شخص در موقعيت هاي خاص و استثنايي مرتکب رفتاري مي‌شود که در شرايط عادي از نظر قانون جرم است، ولي چون در آن موقعيت خاص مرتکب شده، ديگر عمل وي، جرم تلقي نمي‌شود و لذا براي آن مجازات هم تعيين نمي‌شود. به اين عوامل که باعث از بين رفتن وصف مجرمانه رفتاري مي‌شوند علل موجهه جرم گفته مي‌شود. در کليه کشورها و از جمله کشور ما، دفاع مشروع جزء عوامل موجهه جرم محسوب مي‌شود. به‌ عنوان مثال، قتل جرم است و براي مرتکب قتل، مجازات قصاص يا پرداخت ديه به‌ همراه مجازات حبس در نظر گرفته شده است. اما اگر شخصي در حين دفاع مشروع از خود يا ديگري، اعمالي انجام دهد که باعث مرگ شخص مهاجم شود، نمي‌توان او را به‌ خاطر ارتکاب قتل به مجازات قصاص، ديه يا حبس محکوم کرد، حتي اگر اين قتل به‌ صورت عمدي واقع شده باشد. طبق قانون، اين دفاع در موقعيت هاي خاص و استثنايي مجاز است، بنابراين بايد شرايطي که قانون‌گذار براي آن تعيين کرده است، وجود داشته باشد. به اين معنا که رفتار فرد طوري باشد که بتوان آن را دفاع مشروع ناميد. اين دفاع چند شرط کلي دارد که در زير به آن ها اشاره شده است؛
1. شخص بايد در برابر يک حمله فوري و جدي باشد.
2. جان، مال و آبروي يک نفر مورد لطمه قرار گيرد.
3. راه ديگري براي دفع اين حمله وجود نداشته باشد.


دفاع از خود


شرايط دفاع از ديگران


گاهي ممکن است شخصي براي دفاع از ديگران مرتکب جرم شود. در چنين حالتي، زماني مي‌توان اين دفاع را مشروع دانست که علاوه ‌بر شروطي که در بالا ذکر شد، يکي از عوامل زير نيز وجود داشته باشد:
• دفاع شونده از نزديکان دفاع‌ کننده باشد.
• مسئوليت دفاع از دفاع‌ شونده بر عهده‌ دفاع ‌کننده باشد.
• دفاع ‌شونده نتواند از خود دفاع کند.
• دفاع‌ شونده از ديگران تقاضاي کمک کند يا در وضعيتي باشد که امکان کمک گرفتن از ديگران را نداشته باشد.


دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

دفاع ,يا ,مشروع ,جرم ,مرتکب ,ها ,دفاع مشروع ,دفاع از ,از خود ,که در ,آن ها

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Dana Deep وبلاگ شخصي پدرام سهيلي سايت پيشبيني فوتبال آوين پلاست مهام گلچين مطالب اينترنتي پرورش عروس هلندي leiasabzavari1374 Mervyn وزن