با اينکه قوانين و مقررات کشورهاي مختلف در خصوص اعتبار گذرنامه متفاوت است، اما گذرنامه ها معمولا بايد حداقل 6 يا 7 ماه اعتبار داشته باشند. در واقع قوانين کشورها در اين خصوص متفاوت است و افراد براي سفر به خارج از کشور مم به رعايت اين قوانين هستند.

پاسپورت

گذرنامه يا پاسپورت يکي از مهم ترين مدارک هويتي رسمي افراد است که هر کشوري براي شهروندان خود صادر مي‌کند. در واقع گذرنامه براي ورود به کشورهاي ديگر لازم است. در تمام پاسپورت ها در کل دنيا قوانين و مقررات يکسان است. به طور مثال مشخصاتي مانند نام و نام خانوادگي، تاريخ تولد، محل تولد، جنسيت، تاريخ پاسپورت، شماره پاسپورت و تاريخ انقضا در همه آن ها ذکر مي‌شود. در مجله دلتا به بررسي نکاتي درباره گذرنامه پرداخته شده که دانستن آن ها مفيد و کاربردي خواهد بود.


حداقل اعتبار گذرنامه براي ورود به کشور


يکي از سوالاتي که گاهي پرسيده مي‌شود اين است که چرا بايد گذرنامه اعتبار داشته باشد؟ يا چرا مانند شناسنامه مدت اعتبار آن براي تمام عمر نيست؟ در زير مهم ترين دلايل دائمي نبودن اعتبار گذرنامه توضيح داده شده است:  1. عکس روي گذرنامه بايد شبيه زمان حال افراد باشد زيرا به دليل گذر زمان و افزايش سن، چهره افراد تغيير مي‌کند بنابراين بايد عکس روي پاسپورت عوض شود.

  2. ممکن است پاسپورت افراد در زمان کودکي روي پاسپورت مادر يا پدر آن ها وجود داشته باشد، ولي در بزرگسالي لازم است که پاسپورت مخصوص به خود را داشته باشند.

  3. زماني که وضعيت تاهل اشخاص تغيير مي‌کند، اين تغييرات بايد در پاسپورت ذکر شود.

  4. وقتي کسي به خارج از کشور سفر مي‌کند، در صفحات گذرنامه وي مهر خروج و ورود خورده مي‌شود. و اين امر به مرور زمان باعث مي‌شود که صفحات تمام شوند و به همين دليل پاسپورت جديد لازم مي‌شود.


گذرنامه


تمديد پاسپورت


با اينکه قوانين و مقررات کشورهاي مختلف در مورد اعتبار گذرنامه متفاوت است، اما گذرنامه ها معمولا بايد حداقل 6 يا 7 ماه اعتبار داشته باشند. در هر حال همانطور که ذکر شد قوانين کشورها در اين خصوص متفاوت است و افراد براي سفر به خارج از کشور مم به رعايت اين قوانين هستند. پس بهتر است افراد پيش از اقدام به خريد بليط، ابتدا از اعتبار گذرنامه‌ خود مطمئن شوند. مدارک لازم براي تمديد گذرنامه در خارج از کشور عبارتند از:  • تکميل فرم صدور گذرنامه

  • ارائه اصل گذرنامه فعلي

  • فتوکپي صفحه‌ هاي دو، سه و نيز صفحه داراي آخرين مهر خروج

  • ارائه اصل شناسنامه جمهوري اسلامي ايران و يک سري فتوکپي از کليه صفحات (شناسنامه افراد بالاي 15 سال بايد عکس‌دار باشد.)

  • عکس بيومتريک


مراحل دريافت گذرنامه موقت


افراد براي دريافت گذرنامه موقت بايد به پليس + 10 مراجعه کنند و گواهي مربوط به تقاضاي خود را ارائه دهند و مبلغي به عنوان وثيقه بگذارند. به عنوان مثال دانشجويان مي‌توانند با ارائه مدرک اشتغال به تحصيل، براي مدت زماني که در سفر هستند، پاسپورت موقت دريافت کنند. اگر شخص دانشجو نباشد و يا گواهي مبني بر اينکه از نظر قانوني مجاز به خروج از کشور و سفر است، نداشته باشد نمي‌تواند از پاسپورت موقت استفاده کند.


تمديد پاسپورت


رضايتنامه براي خروج همسر و فرزند از ايران


فرزندان زير  سال و ني که قصد دارند گذرنامه جداگانه دريافت کنند، براي خروج از ايران نياز به رضايتنامه پدر يا شوهر خود را دارند. براي اين کار بايد مدارکي از جمله اصل گذرنامه با امضاي پدر، اصل شناسنامه يا گذرنامه همسر و قبض پرداخت هزينه آن را در اختيار داشته باشند. زماني که اين مدارک تکميل شد، اين افراد مي‌توانند با گذرنامه صادر شده هر زمان که بخواهند از کشور خارج شوند.


ممنوع الخروج بودن


يکي از اقداماتي که افراد قبل از تهيه گذرنامه بايد از آن آگاهي پيدا کنند موضوع ممنوع الخروجي است. افراد در شرايطي  مانند داشتن بدهي، متهم شدن به جرم و … ممکن است که از کشور ممنوع الخروج شوند. به همين دليل زماني که شخصي تصميم به سفر و خروج از کشور مي‌گيرد اولين اقدام اين است که بداند ممنوع الخروج است يا خير.


دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

گذرنامه ,افراد ,بايد ,پاسپورت ,يا ,اعتبار ,از کشور ,است که ,اعتبار گذرنامه ,زماني که ,داشته باشند ,داشته باشند زماني ,اعتبار داشته باشند ,اعتبار گذرنامه متفاوت ,مقررات کشورهاي مختلف

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Dylan DENTAL Nathan اتوکلاو - اتوکلاو دندانپزشکي - قيمت اتوکلاو لايسنس نود 32 لايسنس NOD32 اکانت نود32 اکانت NOD32 اطلاعات دوربيني Minerva گوشي هاي طرح اصلي Iran Sanat برگزيده مطالب