قرار دادن تابلوي پارک ممنوع جرم است؟ مجازات دستکاري کردن کيلومتر شمار خودرو چيست؟ کنجکاوي در تلفن همراه ديگران جرم است؟ سه سؤال حقوقي که در مجله دلتا به آن ها با توجه به قانون پاسخ داده شده است.

سه سؤال حقوقي

گاهي به طور روزمره با مسائلي مواجه شويم که اين پرسش در ذهن ايجاد مي‌شود که راهکار حقوقي اين قضيه چيست و اصلا قانونگذار در اين خصوص چه نظري دارد. ما در مجله دلتا سعي کرديم که به برخي از اين موضوعات از منظر حقوقي بپردازيم. پس در ادامه با سه سؤال حقوقي که در اين نوشتار پاسخ داده شده است با ما همراه باشيد.


پاسخ به سه سؤال حقوقي ؛


1. قرار دادن تابلوي پارک ممنوع جرم است؟


بعضي از افراد گمان مي‌کنند که جلوي درب مغازه يا خانه آن‌ ها ملک خصوصي‌ است و به همين دليل با نصب تابلوي پارک ممنوع اجازه نمي‌دهند که کسي بتواند در آن محل پارک کند. اما قرار دادن موانع در کوچه و خيابان و بستن راه پارک خودرو‌ها توسط ساکنان آن منطقه از نظر قانون جرم به حساب مي‌آيد و مجازات دارد. در واقع شخص مي‌تواند تابلوي پارک ممنوع يا تهديد به پنچري چرخ خودرو را فقط روي درب پارکينگ خانه يا محل کار خود، قرار دهد. در غير اين صورت مجرم است و مي‌توان عليه او در دادسرا شکايت کرد. و در قانون براي آن مجازات حبس در نظر گرفته شده است.


پارک ممنوع


طبق قانون مدني هيچ‌ کس نمي‌تواند کوچه و خيابان‌ هايي که بن‌ بست يا مسدود نيست را تحت تملک و اختيار خود قرار دهد. همان طور که عنوان شد مسدود کردن کوچه و خيابان جرم و در قانون براي آن مجازات تعيين شده است. در نتيجه، قرار دادن موانع از سوي افراد در کنار کوچه و خيابان و به طور کلي جلوگيري از پارک خودروهاي ديگر، نقض حقوق شهروندي است اما بايد دانست که اين ممنوعيت دو استثناء دارد:  1. پارک کردن خودرو مقابل پارکينگ چه خانه باشد و چه مغازه ممنوع است.

  2. کليه فضاي داخل کوچه متعلق به ساکنان کوچه است. بنابراين پارک کردن خودروي افرادي که ساکن آن کوچه نيستند از نظر قانوني ايراد دارد.


2. کم کردن کيلومتر شمار خودرو چه مجازاتي دارد؟


برخي از افراد به دليل جرمي که مرتکب شده اند کيلومتر شمار خودرو خود را دستکاري مي‌کنند. اين افراد گمان مي‌کنند که با اين کار مي‌توانند پليس را فريب دهند، اما توجه به اين نکته ضروري است که دستکاري کردن کيلومتر شمار جرم محسوب مي‌شود و در مواردي حتي براي فرد مجازات حبس در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است اگر راننده‌ وسيله نقليه، به عمد کيلومتر شمار خودرو خود را تغيير دهد به دليل اين که موجب مي‌شود که حرکت ماشين کمتر از سرعت واقعي آن باشد، لذا در قانون براي فرد متخلف مجازات در نظر گرفته شده است.
فردي متخلف براي بار اول به حبس از 10 روز تا 2 ماه يا جزاي نقدي از 50 تا 500 هزار ريال يا هر دو مجازات محکوم مي‌شود و در صورت تکرار حبس او به 2 تا 6 ماه مي‌رسد.


کنجکاوي در تلفن همراه


3. کنجکاوي در تلفن همراه ديگران جرم است؟


يکي از سه سؤال حقوقي ، در ارتباط با کنجکاوي کردن در تلفن همراه ديگران است. اين عمل علاوه بر اينکه ناپسند است، مجازات‌ هاي قانوني هم براي فرد در پي دارد. بر اساس قانون جرائم رايانه‌ اي، مجازات کنجکاوي کردن در تلفن همراه ديگران جرم تلقي شده و عنوان شده که اگر فردي بدون اجازه صاحب تلفن همراه، در تلفن او کنجکاوي کند، به حبس از 91 روز تا 1 سال يا جزاي نقدي از 5 ميليون ريال تا 20 ميليون ريال يا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. قانون‌گذار نسبت به حفظ اطلاعات شخصي افراد بسيار حساس و سخت‌ گير است. به همين دليل دسترسي بدون اجازه به اطلاعات شخصي افراد صريحا جرم محسوب مي‌شود. البته در صورتي که فردي شخصا اجازه دهد تا ديگري از تلفن همراه او استفاده کند، جرمي اتفاق نيافتاده است، اما اگر فرد خاطي از طريق هک کردن بخواهد به اطلاعات ديگري دسترسي پيدا کند، مجازات مقرر را بايد طي کند. البته اين مجازات فقط براي کنجکاوي و پايش در تلفن‌ هاي همراه نيست و در صورت ورود در سيستم رايانه‌ اي افراد و خارج کردن اطلاعات از آن بدون کسب اجازه، باز هم فرد خاطي مشمول مجازات مذکور خواهد شد.


دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

مجازات ,يا ,پارک ,جرم ,کوچه ,افراد ,شده است ,کيلومتر شمار ,و در ,تلفن همراه ,در تلفن ,تلفن همراه ديگران

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Stephanie پمپ شناور فروشگاه اينترنتي تيپ تيک | عمده فروشي پوشاک Kim نصب، تعمير، سرويس و عيب يابي سيستم هاي سرمايشي و گرمايشي اتوکلاو - اتوکلاو دندانپزشکي - قيمت اتوکلاو قيمت بليط پرواز خارجي حواله ارز،صادرات و واردات حسينيه کاخ سفيد! Laren