دادگاهي که آخرين محل ست  متوفي در آنجا قرار داشته است مرجع صلاحيت دار براي رسيدگي به دعاوي مربوط  به ترکه و اموال باقي مانده از متوفي است. البته امروزه شوراي حل اختلاف  اين وظيفه را بر عهده دارد.


ارث


 


ارث از جمله مسائل حقوقي است که  انسان ها ممکن است در طول زندگي با آن مواجه شوند. بنابراين هرگاه شخصي از  دنيا مي‎رود بايد تکليف دارايي وي، ميزان حقوق و ارث بردن وراث و حتي  چگونگي اجراي وصيت نامه مشخص شود. به گزارش مجله دلتا يکي از موارد مهم در رابطه با مقوله ارث، صدور گواهي انحصار وراثت است. که در اين مقاله به اين موضوع پرداخته شده است.


براي صدور گواهي انحصار وراثت به کجا بايد مراجعه کرد؟


دادگاهي که آخرين محل ست متوفي در آنجا  قرار داشته است مرجع صلاحيت دار براي رسيدگي به دعاوي مربوط به ترکه و  اموال باقي مانده از متوفي است، البته امروزه شوراي حل اختلاف اين وظيفه را  بر عهده دارد. در صورتي که آخرين اقامتگاه متوفي معلوم نباشد، رسيدگي در  صلاحيت دادگاهي است که آخرين محل ست متوفي در ايران در آن حوزه بوده  است. به طور مثال اگر شخصي در طول  حيات خود در شهرهاي مختلف زندگي کرده  باشد و آخرين محل ست وي شيراز باشد، بعد از فوت، دادگاه شيراز صلاحيت  رسيدگي به دعواي ارث و صدور گواهي انحصار وراثت را خواهد داشت هر چند که  شخص در شهر ديگري فوت کرده يا اموال وي در استان ديگري باشد.


ورثه


چه اشخاصي ميتوانند تقاضاي انحصار وراثت کنند؟


وارثان شخص فوت شده و ساير اشخاص ذينفع  مي‎توانند از دادگاه صدور اين گواهي را درخواست کنند. در صورتيکه وراث يا  اشخاص ذينفع متعدد باشند اقدام يک نفر از آنها براي تقاضا کفايت مي‎کند و  نياز نيست همه آنها اقدام کنند.


مدارک لازم براي تقاضاي گواهي انحصار وراثت 1. ابطال شناسنامه و گواهي فوت متوفي با تاييد پزشک مربوطه، توسط اداره ثبت احوال، انجام مي‎شود.

 2. استشهاديه محضري؛ اسامي تمام وراث بايد در فرم مخصوصي که دادگاه در  اختيار متقاضيان قرار مي‎دهد نوشته و توسط دو نفر از اشخاصي که وارثان  متوفي را مي‎شناسند امضا شود و امضاي اين افراد نيز مي‎بايست توسط يکي از  دفاتر اسناد رسمي تاييد و گواهي مربوطه به دادگاه ارائه شود.

 3. رسيد گواهي مالياتي (ماليات بر ارث)؛ ورثه بايد پس از فوت متوفي، ليست  کليه اموال و دارايي هاي وي را به اداره دارايي حوزه محل ست او ارائه و  رسيد آن را دريافت کنند.

 4. کپي مصدق شناسنامه وراث؛ متقاضي انحصار وراثت مي‎بايست علاوه بر شناسنامه خود، کپي مصدق شناسنامه وراث ديگر را نيز تهيه و به دادگاه تقديم کند.

 5. وصيتنامه؛ البته در مواردي که وجود داشته باشد.

 6. دادخواست


ارثيه


نکات مهم در تصديق انحصار وراثت • به درخواست ورثه، دادگاه سهم هر يک از آن ها را معين مي‎کند.

 • در صورتي که در زمان فوت نطفه اي منعقد شده باشد، جنين نيز جزو وراث محسوب مي‎شود و بايد در دادخواست قيد شود.

 • در مواردي که براي محجور، قيم معين نشده است، دادستان اين حق را دارد  که به نام محجور به درخواست تصديق انحصار وراثت اعتراض کند. (محجور در  اصطلاح حقوقي به کسي گفته مي‌شود که از بخشي از تصرفات و اعمال حقوقي منع  شده‌است.)

 • در صورتي که بها و ارزش اموال باقي مانده از متوفي بيشتر از 20 ميليون  ريال نباشد، دادگاه بدون انتشار آگهي، به دادخواست رسيدگي  و درخواست صدور  گواهي حصر وراثت را بر حسب دلايل، قبول يا رد مي‎کند.

 • راي دادگاه مبني بر تصديق انحصار وراثت قابل تجديدنظر و فرجام است.

 • کليه اموال متوفي به نرخ روز توسط ماموران تشخيص ماليات قيمت گذاري  و  همچنين کليه بدهي ها مانند وام ها، مهريه و غيره از آن کسر مي‎شوند. پس از  آن با توجه به سهم الارث هر يک از وراث ماليات بر ارث محاسبه خواهد شد.


همچنين بخوانيد:


ميزان ارث بردن زن و مرد از يکديگر 


فرزند خوانده بعد از فوت شخص ارث مي برد يا نه؟ 


انحصار وراثت ؛ بايد ها و نبايد ها 


جنين هم ارث مي برد ؛ شک نکنيد! 


ثبت شرکت سهامي خاص بهترين گزينه شماست 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

انحصار ,وراثت ,متوفي ,دادگاه ,گواهي ,ارث ,انحصار وراثت ,محل ست ,آخرين محل ,گواهي انحصار ,که آخرين ,صدور گواهي انحصار ,تصديق انحصار وراثت ,گواهي انحصار وراثت ,البته امروزه شوراي

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

يک آيه در روز سالم زيبا منبع انبساط Mark سلامت کهربا David شير استيل ساخت و نصب حفاظ استيل تن Greg