در طلاق توافقي مساله باردار بودن زن امري مهم تلقي مي‌شود و بايد مواردي همچون نفقه زن باردار، نحوه نگهداري فرزند، وضع حمل مادر و هزينه‌هاي آن که به طور کامل بر عهده پدر فرزند است مشخص و تعيين شود.

طلاق توافقي دوران بارداري

در قانون طلاق در ايران، موضوع طلاق گرفتن زن باردار هم مطرح شده است و مانعي براي آن وجود ندارد. از نظر قانون امکان طلاق زن باردار وجود دارد و فرقي نمي‌کند که طلاق از چه نوعي باشد. در مجله دلتا موارد طلاق در زمان بارداري و مراحل قانوني طلاق زن باردار و يا طلاق توافقي در دوران بارداري بررسي شده است. با ما همراه باشيد.


 


طلاق توافقي در دوران بارداري


طبق قانون حمايت خانواده، براي ثبت طلاق، سردفتر بايد گواهي باردار نبودن  زن را درخواست کند. در واقع براي تشخيص اينکه زن در هنگام طلاق باردار است  يا خير اين گواهي گرفته مي‎شود. بنابراين مي‎توان متوجه شد که در طلاق توافقي مساله باردار بودن زن امري مهم تلقي مي‌شود و بايد مواردي همچون نفقه زن باردار، نحوه نگهداري فرزند، وضع حمل مادر و هزينه‌هاي آن که به طور کامل بر عهده پدر فرزند است مشخص و تعيين و همچنين معلوم شود پس از طلاق ،سرپرستي و حضانت فرزند بر عهده پدر يا مادر است. در نهايت کليه حقوق مالي زن به صورت کامل مشخص و تعيين شود. اگر فرزندي که از زن باردار متولد مي‎شود پس از طلاق، پدر نداشته باشد يعني پدر او در قيد حيات نباشد يا به دلايلي حضور نداشته نباشد، مسئوليت پرداخت نفقه با پدربزرگ پدري است و جد پدري به موجب قانون مي‎تواند سرپرستي و حضانت فرزند را بر عهده داشته باشد.


بارداري


نفقه و عده زن باردار 


طبق قانون و مطابق با قول و بيان کليه مراجع، عده طلاق زن تا زمان وضع حمل است. به طور مثال اگر طلاق در ماه اول بارداري انجام شود ، عده زن حدود هشت ماه و تا زمان وضع حمل است، يا اينکه اگر طلاق زن باردار در ماه هفتم بارداري انجام شود، عده طلاق حدود دو ماه خواهد بود. بنابراين در هر حال عده طلاق زن باردار تا زمان زايمان است که در اين دوران يعني تا زمان زايمان به وي نفقه تعلق مي‎گيرد. در ضمن بايد  داشت که زن پس از وضع حمل بلافاصله مي‎تواند با فرد ديگري ازدواج کند.


 


نحوه انجام شدن طلاق توافقي در دوران بارداري


در تنظيم دادخواست براي دادگاه، تفاوتي بين دوران بارداري و يا دوره ديگري ندارد. بر اساس قانون حمايت خانواده، براي پذيرش دادخواست طلاق توافقي توسط دادگاه خانواده، زن و مرد لازم است ابتدا به مراکز مشاوره خانواده که قوه قضاييه معرفي مي‎کند مراجعه کنند و در صورتي که پس از حداقل دو جلسه مشاوره، دو طرف حاضر نشوند به زندگي مشترک بازگردند و براي طلاق مصمم باشند، با گواهي عدم انصراف از طلاق، به دادگاه خانواده مراجعه مي‎کنند. پس از ارجاع پرونده طلاق توافقي در دوران بارداري به يکي از شعب دادگاه خانواده، اين دادگاه گواهي عدم امکان سازش را براي اجراي صيغه طلاق صادر مي‎کند.


طلاق توافقي


مدارک لازم براي ارائه  دادخواست در دوران بارداري  • اصل کارت ملي و شناسنامه زن و مرد

  • اصل سند ازدواج دائم يا رونوشت آن در صورتي که سند ازدواج مفقود شده باشد.

  • گواهي ثبت نام در سامانه سراسري ابلاغ الکترونيک قوه قضاييه.

  • گواهي عدم انصراف از طلاق که توسط مراکز مجاز مشاوره خانواده صادر مي‌شود.

  • توافق نامه طلاق توافقي در دوران بارداري که حقوق مالي زن، وضعيت حضانت فرزند و توافق بر نحوه ملاقات فرزند و پرداخت نفقه وي، تعيين تکليف درباره جهيزيه، مهريه و نفقه معوقه و همچنين ساير حقوق مالي زن را که بايد به دادگاه ارائه شود مشخص مي‎کند.آثار و نتايج طلاق توافقي در دوران بارداري


از آثار طلاق توافقي در دوران بارداري از نظر حقوقي مي‎توان به موارد زير اشاره کرد :  • وضعيت حضانت و ملاقات فرزند طبق توافق زن و مرد مشخص مي‎شود.

  • امکان صلح و سازش در حقوق مالي و به دست آوردن حضانت فرزند براي زن وجود دارد.

  • حقوق مالي زن طبق توافق دو طرف تعيين مي‎شود.
دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

طلاق ,زن ,دوران ,توافقي ,باردار ,بارداري ,طلاق توافقي ,در دوران ,توافقي در ,زن باردار ,دوران بارداري ,قانون حمايت خانواده، ,نحوه نگهداري فرزند، ,بايد مواردي همچون ,توافقي مساله باردار

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Gary Antione فناوري اطلاعات و ارتباطات پترو کيميا Jake Yolanda Angela دوربين کده Melissa John