به جرم ي در فضاي مجازي  طبق قانون جرايم رايانه‌ اي ، دادسراي جرايم رايانه‌ اي رسيدگي مي‎کند. پس  از طرح شکايت از طرف شخص متضرر، دادسرا پرونده را جهت انجام تحقيقات به  پليس فتا ارجاع مي‎کند.


ي اينترنتي


 


امروزه اينترنت و فضاي مجازي مقوله  ‎اي جدا نشدني از زندگي افراد شده اند. اين در حالي است که سوء استفاده از  امکانات، از بزرگترين مشکلات و بحران‎ هاي عصر حاضر است. به همين دليل  قانون‌ گذار را به اتخاذ تدابيري در حوزه جرائم سايبري، واداشته است. از  جمله جرائمي که با پيشرفت تکنولوژي، در سراسر دنيا و از جمله ايران گسترش  يافته و به اشکال مختلف اموال اشخاص حقيقي و حقوقي را مورد تهاجم قرار داده  است، ي اينترنتي است. يکي از نهادهايي که براي پيشگيري و همچنين  پيگيري پرونده هاي سايبري مسئوليت ويژه اي دارد پليس فتا است. در اين  مقاله  مجله دلتا ، به بررسي جرم ي در فضاي مجازي مي‎پردازد. با ما همراه باشيد.


ي اينترنتي


تعريف ي اينترنتي


ي اينترنتي طبق قانون جرائم  رايانه‌ اي چنين تعريف شده است «استفاده غير مجاز از سامانه ‎هاي رايانه‌  اي يا مخابراتي براي ارتکاب اعمالي از قبيل وارد کردن، تغيير، محو، ايجاد  يا متوقف کردن داده ‎ها، مختل کردن سامانه و تحصيل مال يا منفعت، خدمات يا  امتيازات مالي براي خود يا ديگري » بنابراين ي مجازي به روش هاي  زير انجام مي‎شود.  • از طريق دادن برنامه، بدون مجوز و مخفيانه در اينترنت

  • تقلب در سيستم هاي رايانه‌ اي و دسترسي به اطلاعات حساب زيان‎ ديده

  • تبليغات گسترده در شبکه ها و کانال‎ هاي مجازي مانند تلگرام و


در ي اينترنتي هم مانند  ي‎ هاي ديگر با توسل يه عمليات متقلبانه مال و يا امتيازي از شخصي  گرفته مي‎شود. در مواردي شخص با تبليغات واهي و دروغين نسبت به امري، در  ابتدا وجه و يا مبلغي را دريافت مي‎کند که در اين صورت هم ي در  فضاي مجازي صورت گرفته است.


مجازات جرم ي در فضاي مجازي


طبق قانون، مجازاتي که براي جرايم رايانه‌  اي در نظر گرفته شده حبس از 91 روز تا يک سال يا جزاي نقدي از پنج ميليون  ريال تا بيست ميليون ريال يا هر دو مجازات با هم است.


دادسراي جرائم رايانه‌ اي و پليس فتا


به جرم ي در فضاي مجازي طبق قانون  ، دادسراي جرايم رايانه‌ اي رسيدگي مي‎کند. پس از طرح شکايت از جانب شخص  متضرر، دادسرا پرونده را براي انجام تحقيقات به پليس فتا ارجاع مي‎دهد.  بايد توجه داشت که پليس فتا در صورتي به جرائم سايبري و خصوصا جرايم مالي  اينترنتي مانند ي رسيدگي مي‎کند که ارجاع توسط مقام قضايي و مجوز  لازم براي شروع به تحقيق و پيگيري موضوع توسط  اين مقام  صادر شده باشد. در  اين صورت  پليس فتا هرگونه دسترسي غير مجاز، سرقت و ي، برداشت  اينترنتي غيرمجاز از حساب هاي بانکي اشخاص، جرائم عليه عفت، هتک حيثيت و  نشر اکاذيب و بسياري امور مجرمانه ديگر را مورد پيگيري قرار مي‎دهد.


ي اينترنتي


نکات مهم براي پيشگيري از ي اينترنتي:


با توجه به استفاده از تکنولوژي پيشرفته تعداد بيشتري از افراد قرباني جرم ي اينترنتي مي‎شوند و همچنين به دليل اينکه قرباني شخص را مستقيما  نمي‎بيند و شايد کلا هيچ  شناختي از نداشته باشد، دستگيري اين  مجرمان دشوار تر و گاه همراه با صرف وقت و هزينه بسيار است.


بنابراين بهترين راه مقابله با جرائم رايانه اي پيشگيري از وقوع آن است.


الف) نکاتي براي تامين امنيت کسب و کار شخصي :


1- امنيت وب سايت و کسب و کار از روش ‎هاي مختلف مانند استفاده از آنتي ويروس ها، فايروال‎ ها، آنتي اسکم‎ ها و تامين شود.


2- به روز رساني مرتب کليه نرم افزار ها


3- بررسي سوابق کارمندان و آموزش نکات ايمني لازم در فضاي سايبري به آن‎ها


4- تهيه نسخه پشتيبان از داده‎ها و کنترل هميشگي وب سايت از نظر ايمني


پليس فتا


ب) موارد تامين امنيت شخصي افراد در اينترنت :


1-   استفاده از نرم افزارهاي محافظت‎کننده مانند نرم افزارهاي ضدجاسوسي و فايروال‎ ها


2- استفاده از ابزار هاي ايمن، به طور مثال  استفاده از نت ‎هاي عمومي و خريد يا پرداخت آنلاين آن‎ها خطرناک است و  مي‎تواند اطلاعات کارت بانکي افراد را در اختيار مجرمان سايبري قرار دهد.


3- از باز کردن ايميل‎هاي ناشناس و کليک کردن  روي فايل‎ ها يا لينک‎ هاي ضميمه اين ايميل ‎ها خودداري شود.


4- افراد بايد دانش و آگاهي خود را نسبت به فناوري‎ هايي مانند اينترنت، شبکه هاي اجتماعي و … افزايش دهند.


5- عدم خريد از سايت‎ هاي ناشناس و نامعتبر


همچنين بخوانيد:


قانون مي گويد نسبت به کودک آزاري بي تفاوت نباشيم 


متهم ؛ مجرم نيست! 


ملک در رهن بانک را چطور معامله کنيم؟ 


احضاريه دادگاه و عواقب عدم توجه به آن