بهترين و مطمئن‎ترين روش تمديد  اجاره نامه، تمديد اجاره در بنگاه معاملات ملکي است. وقتيکه تمديد اجاره در  بنگاه انجام شود. براي قرارداد جديد که بين موجر و مستاجر مجددا منعقد  مي‎شود مي‎توان کد رهگيري املاک دريافت کرد.


اجاره نامه


 


اجاره نامه يکي از رايج‎ترين و  مهمترين قراردادها در حوزه معاملات املاک است که بين موجر و مستاجر منعقد  مي‎شود.  قانونگذار براي اينکه حق و حقوق هر دو طرف رعايت شود قوانين و  مقرراتي را در اين خصوص تعيين کرده است که در صورت آگاهي موجر و مستاجر از  اين قوانين از بسياري اختلافات جلوگيري مي‎شود.


يکي از مواردي که در بخش اجاره ملک مطرح  است تمديد اجاره است. زماني که مهلت قرارداد اجاره تمام مي‎شود دو حالت  متصور است. مستاجر ملک را تخليه مي‎کند و يا با موجر به توافق مي‎رسند مدت  بيشتري در مورد اجاره بماند که به آن تمديد اجاره نامه مي‎گويند. در مجله دلتا قواعد و ضوابط تمديد اجاره را بررسي و همچنين روش‎هاي قانوني و مطمئن تمديد اجاره اشاره شده است.


اجاره نامه و روش‎هاي تمديد آن


1. تمديد اجاره در بنگاه املاک : بهترين و مطمئن‎ترين روش، تمديد اجاره  در بنگاه معاملات ملکي است. وقتيکه تمديد اجاره در بنگاه انجام شود، براي  قرارداد جديد که بين موجر و مستاجر دوباره منعقد مي‎شود مي‎توان کد رهگيري  املاک دريافت کرد. تمديد اجاره در بنگاه به شيوه هاي  زير انجام مي‎شود :  • تمديد اجاره در سامانه سراسري املاک کشور و دريافت کد رهگيري

  • پشت نويسي اجاره نامه

  • تنظيم اجاره نامه جديد و يا متمم قرارداد اجاره


اجاره نامه


 


2. تمديد شفاهي اجاره نامه : برخلاف تمديد اجاره در بنگاه مشاور املاک  مي‎توان گفت نامناسب‎ترين روش تمديد، تمديد شفاهي و بياني بين مالک و  مستاجر است . زيرا در صورت بروز اختلاف طرف‎هاي قرارداد از نظر اثبات  توافقاتي که بين خود رد و بدل کرده‎اند دچار مشکل مي‎شوند.


3. تمديد اجاره بين طرف‎هاي قرارداد : اين روش که در اصطلاح تمديد اجاره  به صورت دستي گفته مي‎شود در مواردي است که مالک و مستاجر به جاي مراجعه  به بنگاه املاک ، تصميم مي‎گيرند به شکل دستي و پشت نويسي، قرارداد را  تمديد کنند. فقط بايد شهود در پشت قولنامه ملک را امضا کنند و پشت نويسي به  طور دقيق و صحيح انجام شود.


اجاره نامه


نکات قانوني تمديد اجاره نامه ملک :  • براي تمديد قرارداد بايد شروط يا تغييراتي در آن صورت گيرد و کليه  شرايط و تغييرات جديد به طور دقيق و با جزئيات در اجاره نامه جديد  درج  شود.

  • در زمان تمديد اجاره، افرادي به عنوان شاهد حضور داشته باشند و در  مواردي که لازم است تحت عنوان شاهد قرارداد اجاره را امضا کنند. اين اقدام  به اين جهت است که اگر اختلاف و دعوايي بين موجر و مستاجر رخ داد، شهود در  مراجع قانوني حاضر و شهادت بدهند.

  • افراد براي تنظيم قرارداد اجاره جديد يا تمديد آن از متن‎هاي آماده در  اينترنت استفاده نکنند و اين کار را به مشاور املاک متخصص محول کنند تا با  توجه به شرايط واقعي هر دو طرف قرارداد ، يک قرارداد اجاره اي صحيح را  تنظيم کنند.

  • دريافت کد رهگيري براي کليه معاملات ملکي چه خريد و فروش و چه اجاره  ملک مطابق قانون اجباري است. و اين امر در زمان تمديداجاره نامه نيز بايد  رعايت شود.

  • بنگاه صرفا بايد هزينه کميسيون تمديد اجاره نامه را دريافت کند، و حق دريافت مبالغ بيشتري براي دريافت کد رهگيري و … ندارد.

  • هزينه هاي تمديد اجاره نامه توسط اتحاديه املاک به بنگاه هاي ملکي  ابلاغ مي‎شود. بهتر است که موجر و مستاجر از مبلغي که اتحاديه براي  بنگاه‎هاي معاملات ملکي تعيين مي‎کند آگاه باشند.

  • قراردادهاي ملکي بايد فقط در بنگاه‎هاي داراي جواز کسب از اتحاديه  املاک تنظيم و تمديد تا از مشکلات بعدي پيشگيري شود. اين مجوز بايد در  محدوده ديد همه افراد باشد.


 هزينه تمديد اجاره نامه در بنگاه چقدر مي‎شود؟


حق کميسيون براي کليه قرارادادها اعم از  اجاره و رهن و همين طور تمديد قرارداد اجاره نامه هر سال توسط اتحاديه  املاک براي بنگاه هاي املاک تعيين و ابلاغ مي‎شود. طرف‎هاي قرارداد براي  اطلاع دقيق از مبلغ کميسيون بنگاه املاک مي‎توانند از سايت‎ها و اتحاديه  املاک شهر خود استعلام کنند.


همچنين بخوانيد:


اجاره خانه يا اجاره بها به چه صورت مشخص مي‎شود؟ 


مراحل تحويل ملک به مستاجر 


هزينه هاي ملک اجاره اي بر عهده کيست؟ 


نکات مهم در خريد املاک مسي و تجاري