به ياد داشته باشيد که برخلاف تصور عموم مردم از وکالت بلا عزل، محکم‌ترين وکالت‌ها هم، به معناي سند قطعي خريد مال نيست. 


وکالتي


 


معامله وکالتي چه مشکلاتي دارد و چرا نبايد وکالتي معامله کنيم ؟ البته به رغم برخي تحولات در روابط و  مناسبت‌ هاي اجتماعي، هنوز هم اکثر مردم به قول و قرارهاي خود پايبندند  و  وقتي قراردادي را منعقد مي‎کنند در ابتدا چندان  نگران بد قولي طرف  مقابلشان نيستند، اما برخي افرا که با  مسائل حقوقي آشنايي دارند غالبا با  خوش بيني به اين موارد نگاه نمي‎کنند.


برخورد با ي‌هاي متعدد وحيله  ‌هاي فريبکارانه باعث مي‌شود که اين افراد هنگام قرارداد با وسواس معامله و  جانب احتياط را رعايت کرده و به ديگران نيز نکته هاي  قابل توجه را هنگام  معامله گوشزد کنند. به اين نکته ها توجه کنيد که به نفع شما است. با مجله دلتا همراه باشيد.  • معامله با يک وکيل يا کارشناس حقوقي معمولا چندان مورد قبول  معامله‌کنندگان نيست، چون نگاه نه چندان خوش بينانه آن ها و وسواس دربررسي  شرايط قرارداد دردسرهايي براي طرف مقابل ايجاد مي‌کند. اما اين دقت و وسواس  بي‌دليل نيست. تجربه پيگيري پرونده‌هاي حقوقي نشان داده است که معامله اي  ساده حتي با يک خويشاوند نزديک مي‌تواند ماه‌ها انسان را با  يک دعواي  حقوقي و رفت‎و‎آمد به دادگاه درگير کند. اين در حالي است که با رعايت چند  نکته ساده مي‌توان اين دردسرها را نداشت. بخشي عمده از پرونده‌هايي که در  دادگستري مطرح مي‌شود مربوط به ناآگاهي مردم از شيوه درست معاملات  و به  خصوص معاملات وکالتي است. بهتر است که براي معاملات اعم از ملک و ساير  موارد و جلوگيري از بسياري مشکلات به دفاتر اسناد رسمي مراجعه کنيد .

  • نوعي از معاملات که مي‌تواند اسباب دردسرهاي مختلف شود، معاملات املاک  است. براي اين که معامله شما به دور از دردسر باشد، بايد به دو نکته مهم  توجه کنيد.


نکته اول، دفاتر مشاوره املاک: مشاوران  املاک، در نقش واسطه ها ، دو طرف قرارداد را به هم نزديک مي‌کنند، اما بايد  حتما، قرارداد را در دفتر اسناد رسمي ثبت کنيد. اگر به بنگاه مي‌رويد و  مبايعه ‌نامه مي‌نويسيد، حتما زمان رفتن به دفتر اسناد رسمي و شماره آن را  تعيين کنيد و به توافق بعدي واگذار نکنيد. بايد توجه کرد که تنظيم  مبايعه‌نامه و حضور در دفتر اسناد رسمي بايد در کوتاه ترين زمان انجام شود.


وکالتي


در بنگاه املاک بايد دقت شود که بعد از  تنظيم مبايعه‌نامه ممکن است معلوم شود که ملک در رهن بانک يا توقيف بوده يا  اين که طرف معامله شما مالک نبوده است. ممکن است اين شرايط هنگامي معلوم  شود که شما مبايعه‌نامه را امضا کرده‌ايد و بخش زيادي از مبلغ را  پرداخته‌ايد.


براي اينکه با اين مشکل روبه‌رو نشويد،  قبل از آنکه مبايعه‌نامه را امضا کنيد، با م يکي ازکارشناسان  دفاتر  اسناد رسمي يا مراجعه به اداره ثبت، از آخرين وضعيت ملک مورد معامله باخبر  شويد. همچنين سعي کنيد بيشتر مبلغ قرارداد را در دفتر اسناد رسمي و هم‌زمان  با تنظيم سند رسمي بپردازيد. در ضمن  توصيه مي‌شود که زمان امضاي  مبايعه‌نامه و مراجعه به دفترخانه طولاني نباشد، چون با کوتاه بودن اين  زمان در صورت نوسان قيمت ملک و گران شدن نرخ‌ها، طرف‎ها به فسخ معامله و يا  خلف وعده وسوسه نمي‌شوند. اما با توجه به نرخ تورم، اگر اين زمان طولاني  باشد، با افزايش قيمت ملک، فروشنده وسوسه مي‌شود که با انتقال ملک با قيمتي  که توافق شده، مخالفت کند و بعد از آن دردسرهايي به وجود خواهد آمد.


توصيه ديگر اينکه، مردم به مشاوران املاک  داراي پروانه کسب مراجعه کنند، کساني که مورد تاييد اتحاديه مشاوران املاک و  وزارت بازرگاني هستند. اين‌گونه مشاوران با برچسب روي شيشه محل کسب خود و  با داشتنن کد رهگيري، شناخته مي‌شوند. در ضمن، کد رهگيري معامله ملک خود را  حتما بگيريد.


نکته دوم: سند رسمي در اداره‌ها و بانک‌ها   ويژگي ‌هاي زيادي براي صاحب سند دارد. بنابراين  براي خريد و فروش ملک  حتما” به دفاتر اسناد رسمي مراجعه کنيد. خوشبختانه در اين مورد مشکلي وجود  ندارد و شهروندان به ضرورت معامله رسمي ملک آگاه هستند. موضوع ديگري که بايد به آن توجه کرد،  اعتبار وکالت بلاعزل است که در دفاتر اسناد رسمي منعقد مي‌شود. اين نوع  وکالت خيلي کاربرد دارد، اما شهروندان بايد توجه داشته باشند که نبايد زياد  به اين قرارداد دل ببندند و حتما “هرچه زودتر تکليف قرارداد را روشن کنند.


وکالت ممکن است بر اثر عواملي، باطل يا  ابطال يا فسخ يا منفسخ شود. مثلا وکالت با فوت يکي از طرف‎ها و يا محجور  شدن آنان از بين برود. بنابراين اگر موکل که وکالت داده است، آايمر  بگيرد، در واقع او محجور شده است و وکالت از بين مي‌رود. بنابراين توصيه  مي‌شود که فقط براي امور اداري از وکالت استفاده کنيد و اگر ملکي را وکالتي  خريديد، هر چه زودتر آن را به سند قطعي تبديل کنيد.


به ياد داشته باشيد که برخلاف تصور عموم  مردم از وکالت بلا عزل، محکم‌ترين وکالت‌ها هم، به معناي سند قطعي خريد مال  نيست. بنابراين برخلاف نظر برخي مردم که گمان مي‌کنند، گرفتن وکالت بلاعزل  از فروشنده به معناي انتقال قطعي ملک است، اين را بايد گفت که محکم‌ترين  وکالت‌ها‌ هم عقدي متزل و البته قابل فسخ است.


همچنين بخوانيد:


سند منگوله دار و دلايل تبديل آن به تک برگي 


رد مال در ي( ويدئو) 


تفاوت عقد قرارداد با اشخاص حقيقي و حقوقي 


با همسايه‌ مزاحم چه کنيم؟( ويدئو) 


سوء پيشينه کيفرى چگونه پاک مي شود؟ 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

رسمي ,وکالت ,کنيد ,ملک ,يا ,قرارداد ,اسناد رسمي ,دفتر اسناد ,قرارداد را ,است که ,که با ,نبايد وکالتي معامله ,عزل، محکم‌ترين وکالت‌ها

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Ryan Life Style Beth Joshua Keith پارکت Judith حکيم زين العابدين عسکري لشت نشايي گيلاني Julie تجهيزات صنعتي