در گذشته مبناي قانوني بر اين  بود که در صورت ازدواج مجدد مادر حق حضانت وي ساقط مي‎شد و به پدر سپرده  مي‎شد. اما در قانون جديد حمايت از خانواده رويه تغيير کرده است. برطبق اين  قانون اگر کودک به مادر نياز اساسي داشته باشد و مادر نيز داراي شايستگي  اخلاقي و رواني باشد حضانت فرزند حتي در صورت ازدواج مجدد، است.


حضانت فرزند


 


گاهي زن و شوهر به دلايلي از يکديگر  جدا مي‎شوند، در چنين شرايطي اگر فرزندي وجود داشته باشد پراهميت‎ترين  مساله اين است که کودک در يک محيط سالم زندگي کند. به همين دليل بحث حضانت  فرزند از مهمترين دغدغه‎ها بعد از جدايي محسوب مي‎شود. در مجله دلتا به بررسي شرايط و چگونگي حضانت فرزند بعد از جدايي مادر و پدر مي‎پردازيم. در ادامه با ما همراه باشيد.


مفهوم حضانت چيست؟


حضانت به معني نگهداري و سرپرستي است و  حقي است که قانون به پدر و مادر و يا حتي شخص ديگري تحت عنوان ولي داده  است. نگهداري و تربيت دو شرط اساسي و مهم در بحث حضانت از کودک هستند. اين  حق بعد از جدايي يا فوت يکي از والدين به ديگري داده مي‎شود. دو اصل  سرپرستي و تربيت پايه و اساس حضانت فرزند دختر يا پسر مي‎با‎شد. بنابراين  ولي موظف است علاوه بر نگهداري از کودک، به مباحث تربيتي او نيز دقت داشته  باشد. در غير اين‎صورت قواعد و ضوابط حضانت از کودک را رعايت نکرده است.


حضانت فرزند


حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر


در گذشته مبناي قانوني بر اين بود که در  صورت ازدواج مجدد مادر حق حضانت وي ساقط مي‎شد و به پدر سپرده مي‎شد. اما  در قانون جديد حمايت از خانواده رويه تغيير کرده است. برطبق اين قانون اگر  کودک به مادر نياز اساسي داشته باشد و مادر نيز داراي شايستگي اخلاقي و  رواني باشد حضانت فرزند حتي در صورت ازدواج مجدد، است و نمي‎توان  اين حق قانوني را از مادر سلب کرد مگر اينکه شرايط نگهداري از فرزند بر  خلاف قوانين حضانت باشد. به عنوان مثال شوهر همسر با کودک بد رفتاري کند که  در چنين شرايطي حضانت فرزند از مادر سلب مي‎شود. در مواردي که پدر فوت  کرده باشد، ازدواج دوباره مادر حق حضات را از او سلب نمي‎کند. نکته ديگري  که بايد به آن اشاره کرد اين است که اگر شوهر در زمان طلاق حق حضانت را به  زن واگذار کند، اين حق با ازدواج مجدد زن از او ساقط نمي‎شود، مگر اينکه پس  از ازدواج از نظر قانوني صلاحيت نگهداري از کودک به خاطر شرايطي نظير عدم  امنيت کودک از مادر سلب شود.


بخشيدن مهريه در قبال حضانت فرزند


ممکن است مادر در واقع صلاحيت نگهداري داشته باشد ولي به دلايلي موفق نشود حق حضانت فرزند را بگيرد البته، اگر به عنوان مثال زن و شوهر توافق کرده باشند که بعد از  طلاق حق حضانت و نگهداري از فرزند به پدر داده شود. در چنين شرايطي زن  مي‎تواند با بخشيدن مهريه خود و همچنين موافقت شوهر حق حضانت فرزند را براي  خود بگيرد. اما اگر بعد از اين اقدام زن پشيمان شود و درخواست بازگشت  مهريه را داشته باشد از لحاظ قانوني ديگر مهريه به او تعلق نخواهد گرفت و  فقط در صورت توافق شوهر مبني بر پرداخت مهريه اين اقدام صورت مي‎گيرد.


حضانت فرزند


موارد سالب حضانت فرزند


به موجب قانون از جمله عواملي که مي‎تواند منجر به سلب حضانت فرزند شود عبارتند از :  • اعتياد به مواد مخدر

  • جنون و مشکلات رواني

  • بد رفتاري کردن و آزار کودک

  • عدم مراقبت مناسب از کودک

  • سوءاستفاده از کودک

  • مشکلات اخلاقي

  • تنبيه کودک بر خلاف عرف


بايد توجه داشت در صورتي اين شرايط مورد  قبول دادگاه است که مدارک مستدل در مورد آن‎ها ارائه شود. از آن‎جاييکه  مصلحت و منافع کودک بر تمامي مقرراتي که در بحث حضانت فرزند مطرح شده الويت  دارد. بر طبق قانون کليه مواردي که مي‎تواند به کودک صدمه بزند بايد در  نظر گرفته شود و فقط به برخي موارد خاص بسنده نشود. براي مثال قانونگذار در  قانون جديد حضور کودکان زير 15 سال در جلسات رسيدگي به اختلافات خانوادگي  را ممنوع اعلام کرده است مگر به قيد ضرورت. بنابراين دادگاه مي‎تواند هر  موردي که با توجه به شرايط خاص کودک باعث صدمه و آسيب به روند نگهداري و  تربيت کودک شود را مصداق سلب حق حضانت فرزند بداند.


بابت حضانت فرزند، نمي‎توان درخواست دستمزد کرد


از آنجايي که حضانت وظيفه و تکليف پدر و  مادر است بنابراين نمي‎توانند براي سرپرستي و تربيت کودک از يکديگر يا  دادگاه يا هر نهاد ديگري تقاضاي دستمزد کنند، اما در صورتيکه دادگاه فرد  ديگري به غير از والدين کودک، براي اين موضوع تعيين کرده باشد آن شخص  مي‎تواند درخواست دستمزد کند.


همچنين بخوانيد:


تفاوت حضانت و قيموميت و دريافت مجوز قيموميت 


110 سکه مهريه ، علت قانوني آن 


اجازه پدر در ازدواج دختر لازم است يا نه؟ 


مهريه فقط سکه طلا نيست! 


حق طلاق زن با وکالت در طلاق فرق دارد 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

حضانت ,مادر ,فرزند ,کودک ,ازدواج ,حق ,حضانت فرزند ,حق حضانت ,بعد از ,داشته باشد ,در صورت ,صورت ازدواج مجدد، ,باشد حضانت فرزند ,نياز اساسي داشته ,گذشته مبناي قانوني

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ردياب خودرو پرواز وب اسکان؛ سامانه مديريت مالي و حسابداري ساختمان دکتر تاج بخش Julie taraidarman تهيه غذا مارکت فايل Demorris mymoon2020