طبق قانون کليه اسنادي که در  دفاتر اسناد رسمي‌ ثبت مي شوند معتبر هستند، مگر اين‌ که خلاف آن در دادگاه  ثابت شود، در حاليکه اسنادي که در بنگاه هاي  املاک به ثبت مي‎رسد جزء  اسناد عادي به شمار مي‎روند و نيازمند اثبات اعتبار قانوني‌ در دادگاه صالح  هستند.


اجاره نامه رسمي


 


عقد اجاره يکي از رايج ترين عقود  بين افراد است و بايد با دقت و سواس بسياري منعقد شود تا در صورت اختلاف  ميان موجر و مستاجر طبق قوانين و مقررات تصميم منطقي و قانوني گرفته و از  مشکلات و گرفتاري هاي بعدي جلوگيري شود. اين قرارداد به طور رسمي يا عادي  منعقد مي‎شود. در مجله دلتا انواع اجاره نامه هاي رسمي و عادي تعريف و بررسي شده است. در ادامه همراه ما باشيد.


اجاره نامه رسمي و عادي؛ متفاوت از يکديگر


طبق قانون کليه اسنادي که در دفاتر اسناد  رسمي‌ ثبت مي‎شوند معتبر هستند، مگر اين‌ که خلاف آن در دادگاه ثابت شود،  در حاليکه اسنادي که در مشاورين املاک به ثبت مي‎رسد جزء اسناد عادي به  شمار مي‎روند و نيازمند اثبات اعتبار قانوني‌ در دادگاه صالح هستند. به  همين دليل است که اسناد رسمي، به خودي خود لازم‌الاجرا است و اين، مزيت  حقوقي منحصر به فرد سند رسمي نسبت به سند عادي است. با توجه به اين امر  مي‎توان گفت، مهم‌ ترين کار مشاورين املاک معرفي مؤجر و مستأجر است و در  اين خصوص حق احمه خود را نيز بايد دريافت کنند. براي تنظيم اجاره‌ نامه  بهتر است مالک و مستأ‌جر را براي تنظيم سند ، به دفترخانه اسناد رسمي معرفي  و راهنمايي کرد.


اجاره نامه


انواع اجاره‌نامه


بر طبق قانون اجاره‌نامه‌ هاي معتبر بر سه نوع است که عبارتند از :


1- اجاره محل ست يا منزل


2- اجاره محل کسب يا تجارت


3- اجاره مکان هايي نظير موسسه‌ خيريه يا درمانگاه که در واقع در گروه مکان هاي مسي به‌ شمار مي‌روند.


مزاياي اجاره نامه محضري و رسمي


قانونگذار در قانون به دفاتر اسناد رسمي‌  صلاحيت ثبت، تنظيم و ثبت اسناد رسمي را داده است. به همين دليل مي‎توان گفت  اجاره نامه رسمي‌ که در دفتر اسناد رسمي‌ به ثبت مي‎رسد نسبت به قرارداد  هاي اجاره عادي که در بنگاه هاي املاک نوشته مي‎شود داراي مزاياي قانوني  هستند که در زير به آن ها اشاره شده است :  • اجاره نامه هاي محضري لازم الاجرا هستند.

  • قاطع و رافع دعوي هستند و تحت تأثير مرور زمان قرار نمي‎گيرند.

  • مي‎توان در دادگاه به آنها استناد و اثبات کرد.

  • اين اسناد قابل استناد و از نظر تاريخ سند رسمي معتبر هستند.

  • احقاق حق مالک در کوتاه ‌ترين مدت با ضريب اطمينان بالا از بزرگترين  مزيت هاي اين اسناد است. زيرا هنگام تنظيم اجاره‌نامه کليه موارد نظير  شرايط دو طرفه، نوع کسب و کار واگذاري به غير، حق کسب و کار و تجارت، مشخص  مي‌‌شود و در نتيجه جايي براي تکذيب يا رد وجود نخواهد داشت.


اجاره خانه


هزينه ثبت اجاره نامه در دفترخانه اسناد رسمي


تعرفه‌هاي دفاتر اسناد رسمي ‌هر 4 سال  يکبار توسط قوه قضائيه تعيين مي‌شود. در واقع هر قدر قيمت مورد معامله  بالاتر باشد حق التحرير به همان ميزان افزايش نمي‌يابد بلکه به نسبت کاهش  پيدا مي‌کند و هزينه حق ثبت هم با همين مبلغ گرفته مي‌شود.


چند نکته در خصوص قرارداد اجاره اعم از عادي يا رسمي


اگر به هر دليل بين دو طرف قرارداد مشکلاتي رخ دهد، قانون راه حل‌هايي براي رفع آن ‌ها مقرر کرده است.  1. اجاره يک قرارداد موقت است که بين موجر و  مستاجر منعقد مي‎شود که حتما بايد مدت در آن تعيين شود در غير اين صورت  اين قرارداد اعتبار قانوني ندارد.

  2. اگر اجاره‌ نامه به صورت رسمي بسته شده باشد، موجر مي‌تواند با مراجعه به ادار? ثبت اسناد، حکم تخليه مستأجر را بگيرد.

  3. طرف قرارداد مي‎تواند با مراجعه به دفتر اسناد رسمي، که قرارداد اجاره در آن منعقد شده، صدور اجراييه را درخواست کند.


همچنين بخوانيد:


مراحل تحويل ملک به مستاجر 


هزينه هاي ملک اجاره اي بر عهده کيست؟ 


اثبات مالکيت ملک چگونه صورت مي گيرد؟ 


اجاره نامه و موارد حائز اهميت حقوقي 


نکاتي درباره تمديد اجاره نامه 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

اجاره ,اسناد ,رسمي ,نامه ,ثبت ,عادي ,که در ,در دادگاه ,اجاره نامه ,اسنادي که ,اسناد رسمي ,اثبات اعتبار قانوني‌ ,نيازمند اثبات اعتبار

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آموزش آشپزي Courtney آر تي خبر Charles seo/ تبليغات گوگل Chris جنات ارزش نيوز اخبار تکنولوژي 3 Sean