اطمينان از ساخت و ساز قانوني،  بهره مندي از تسهيلات بانکي، بيمه شدن کليه عوامل  ساخت و ساز در صورت بروز  حوادث ساختماني از جمله دلايلي است که افراد براي ساخت و ساز بايد اقدام  به دريافت پروانه ساخت کنند.


پروانه ساختمان


 


دريافت پروانه ساختمان يکي از اساسي  ترين و مهمترين اقداماتي است که در شروع ساخت و ساز بايد انجام شود.  اطمينان از ساخت و ساز قانوني، بهره مندي از تسهيلات بانکي، بيمه شدن کليه  عوامل ساخت و ساز در صورت بروز حوادث ساختماني از جمله دلايلي هستند که  افراد براي ساختمان سازي بايد اقدام به دريافت پروانه ساخت کنند. به گزارش مجله دلتا دفترچه هايي تحت عنوان «شناسنامه» که شامل پروانه و نداشتن خلاف و پايان  کار مي‎شود به جاي پروانه ساختمان توسط شهرداري در اختيار متقاضيان قرار  داده مي‎شود.


پروانه ساختمان شامل چه اطلاعاتي هستند؟


هويت هر ساختمان و شرايط آن به طور کامل  با ذکر مطالب مربوط به شهرداري صادرکننده، هويت مالک، شماره و تاريخ صدور و  مشخصات زمين، محل احداث ملک، نوع مالکيت، مهندس ناظر، محاسبات و تاسيسات،  ابعاد چهارگانه پلاک، کروکي و مساحت زمين، مشخصات طبقات، وضعيت پارکينگ،  اصلاحات و تغييرات و نحوه تمديد عوارض گوناگون وصول شده، گواهي نداشتن  خلافي و گواهي پايان ساخت از جمله مشخصات و اطلاعاتي هستند که در اين  شناسنامه ها درج شده اند.


ساختمان


دستور نقشه چيست؟


زماني که افراد تصميم به ساخت و ساز مي‎گيرند، بايد با سند و برخي مدارک  ديگر به شهرداري مراجعه و در صورت نبود موانع قانوني، براي آن ملک، دستور  نقشه صادر شود.در واقع مرحله نخست براي ساخت و ساز ملک، گرفتن دستور نقشه  از شهرداري است.


مراحل گرفتن پروانه يا شناسنامه ساختمان :


براي دريافت شناسنامه ساختمان طي مراحل قانوني لازم است. در زير، اين مراحل به ترتيب توضيح داده شده است ؛


1. در مرحله اول، مالک يا وکيل ملک (فردي  که از طرف مالک يا مالکان وکالت دارد) با ارائه مدارک لازم درخواست پروانه  را در دفاتر خدمات الکترونيک شهر ثبت مي‌‎کند. اين مدارک و اقدامات که براي  دريافت شناسنامه ساختماني لازم است عبارتند از : حضور همه مالکان يا يک  نفر داراي وکالت از سايرين، اصل و کپي سند يا سند هاي ملک، کارت شناسايي  (کارت ملي)، برگه تسويه‌ حساب عوارض نوسازي شهرداري سال‌هاي گذشته و سال  جاري. با ارائه اين مدارک پرونده تشکيل مي‎شود.


2. در اين مرحله بازديد صورت مي‎گيرد. در بازديد مواردي مانند ابعاد ملک، عرض خيابان و تعيين و گزارش مي‎شود.


3. دستور نقشه براي ملک موردنظر صادر شده و  اطلاعاتي از قبيل مساحت ملک پس از اصلاحيه هاي موردنظر شهرداري، تعداد  طبقات و سطح اشغال هر طبقه در دستور نقشه ذکر مي‌شود.


4. از مهم‌ ترين مراحل صدور پروانه، نقشه  معماري است که بر اساس ضوابط و مقررات شهرداري و دستور نقشه صادر شده و  براي ملک طراحي مي‌شود. در طراحي نقشه معماري، مواردي همچون ، تعداد  پارکينگ و کيفيت فضاها و حداکثر توانايي طرح به لحاظ متراژ ارائه مي‎شود.


5. درخواست تعيين ناظر در دفاتر خدمات ثبت از ديگر اقداماتي است که بايد صورت بگيرد.


ملک


6. چند مورد از مدارک پيش ‌نويس پروانه که  با توجه به پروژه‌هاي خاص ممکن است لازم باشد و بايد توسط مالک به دفتر  خدمات الکترونيک ارائه شود شامل موارد زير است :  • نقشه ‌هاي سازه و تأسيسات برق و مکانيک به همراه برگه هاي سهميه خدمات ور به مهر مهندسان محاسب

  • قرارداد مالک و ناظر و برگه سهميه ناظر

  • برگ تعهد رعايت اصلاحي

  • برگ تعهد تائيد نماي ساختمان

  • فايل‌هاي نقشه هاي سازه، برق و مکانيک

  • برگه تعهد مشاور ژئوتکنيک و برگه تأييديه گزارش خاک


9. پس از تائيد نقشه ‌هاي چهار رشته،  پروانه ساختمان چاپ مي‎شود. گاهي ممکن است در مرحله اوليه و پس از صدور  دستور نقشه، به دلايلي نظير تعيين کد صفر ملک، عرض بيشتر درب ورودي و  مواردي از اين قبيل نياز به دريافت نظر شوراي معماري هر منطقه باشد.


زمان اعتبار پروانه ساختمان


زمان اعتبار پروانه ساختمان 2 سال از تاريخ صدور است که تا 2 سال ديگر هم قابل تمديد خواهد بود. مهلت  پايان عمليات ساختماني هم برحسب متراژ و تعداد طبقات است و به ‌عنوان معيار  کلي حدود 4 سال در نظر گرفته مي‎شود. ممکن است در حين ساخت به دلايل مختلف  نقشه معماري اوليه تغيير کند. در اين صورت تحت عنوان پروانه تغيير نقشه،  پروانه جديدي صادر مي‌شود.


همچنين بخوانيد:


نکات مهم در خريد املاک مسي و تجاري 


3 اختلاف دردسرساز موجر و مستاجر 


نکاتي درباره تمديد اجاره نامه 


نحوه تبديل سند وکالتي به قطعي 


سهم مالکان در تقسيم املاک مشاع 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

پروانه ,ساخت ,نقشه ,ساختمان ,ساز ,مي‎شود ,و ساز ,ساخت و ,است که ,پروانه ساختمان ,دستور نقشه

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

پايگاه فروش و خدمات طراحي و اجراي استخر Vicki 5040 اينترنتي مطالب عمومي آموزش عربي موسسه ونوس Amy آسمانه Gareth John فروشگاه نقره