خريد و فروش ملک از طريق  وکالتنامه در سال هاي اخير مشکلات و معضلات بسياري را پديد آورده است.  افراد معمولاً به دلايل بسياري مانند سفر، بيماري و . به شخصي که اعتماد  دارند يا وکيل، وکالت فروش ملک خود را واگذار مي‌کنند.


وکالتنامه ملک


 


امروزه به دليل مشغله‌ هاي کاري بحث  وکالتنامه بلاعزل يا سند وکالتي در بين افراد خيلي بيشتر از قبل مطرح  مي‎شود. خريد و فروش ملک از طريق وکالتنامه در سال هاي اخير مشکلات و  معضلات بسياري را پديد آورده است. افراد معمولاً به دلايل بسياري مانند  سفر، بيماري و … به شخصي که اعتماد دارند يا وکيل، وکالت فروش ملک خود را  واگذار مي‌کنند. اين کار به خودي خود عمل صحيحي است، اما بايد تمام موارد  قانوني و اصولي در مورد آن اجرا شود. در غير اين صورت  مشکلات فراواني از  نظر حقوقي به همراه خواهد داشت. در مجله دلتا با معايب و مزاياي خريد و فروش ملک از طريق وکالتنامه بيشتر آشنا مي‎شويم و  همچنين اصول و قوانين حاکم بر معاملات وکالتي را مورد بررسي قرار مي‎دهيم.  با ما همراه باشيد.موارد مهم در مورد معاملات ملکي به صورت وکالتي  • وکالت فروش ملک

  • نکاتي که موکل بايد بداند

  • نکاتي که خريدار بايد بداند

  • خطرات معاملات وکالتي


وکالتنامه فروش ملک


وکالت، به عقدي گفته مي‌شود که به ‌موجب  آن‌ يکي از افراد، طرف ديگر را براي انجام امري وکيل خود مي‌کند. وکالتنامه  بايد توسط دفاتر اسناد رسمي معتبر يا سفارت ‌خانه ‌ها ثبت و ور به مهر  برجسته باشد. وکالتنامه‌ اي که توسط خود شخص نوشته ‌شده فاقد اعتبار است.


وکالت بلاعزل جزو وکالت‌ هاي غير قابل  ‌فسخ است و فقط با فوت يا جنون طرف هاي قرارداد باطل مي‌شود. بايد توجه  داشت که پس از اخذ وکالت فروش ملک، در نزديکترين زمان اقدام به انتقال قطعي  و رسمي در دفاتر اسناد رسمي ‌شود. زيرا اگر مالک، وکالت بلاعزل به نام  خريدار تنظيم کند، مالکيت ملک به وي منتقل نمي‌شود. به طور مثال اگر قبل از  انتقال سند قطعي موکل(فروشنده) فوت کند، ديگر آن وکالت ارزشي ندارد و بايد  وراث متوفي براي انتقال و امضاء سند رسمي اقدام کنند. بنابراين شخص  نمي‌تواند با وکالت بلاعزل ادعاي مالکيت کند.


بايد توجه داشت که وکالتنامه ‌هايي که در  خارج از کشور تنظيم مي‌شود و به تائيد دفاتر سياسي (نمايندگان کنسولي خارج  از کشور) مي‌رسد، وکالت رسمي محسوب مي‌شوند و مشخصات آن ( ازجمله محل  تنظيم) بايد در قرارداد فروش ذکر شود. بايد در نظر داشت که افراد مي‎توانند  خريد املاک مورد نظر خود را به شخص ديگري از طريق وکالت خريد ملک واگذار و  اختيارات وکيل را به ‌صورت کلي و جزئي مشخص کنند.


املاک


نکاتي در خصوص وکالتنامه ملکي


احتمال اينکه با امضاء يک وکالتنامه رسمي  بلاعزل، افراد ناخواسته تمام دارايي و اموال خود را از دست بدهند، وجود  دارد. بنابراين موکل (صاحب ملک) بايد همه نکاتي و اصول قانوني را رعايت کند  تا به مشکل بر نخورد. اين موارد حائز اهميت عباتند از :  1. وکالت بلاعزل در امور جزئي و مشخص داده شود نه کلي.

  2. در وکالت بلاعزل، مورد وکالت توسط طرف هاي قرارداد به طور دقيق مطالعه شود و ملک يا املاک مورد نظر با مشخصات کامل ذکر شود.


موارد مهم که خريدار بايد بداند


نکاتي که خريداران املاک وکالتي بايد به آن توجه داشته باشند در زير شرح داده شده است.  1. از صحت و قانوني بودن وکالت بلاعزل فروشنده از طريق اسناد رسمي معتبر اطمينان کسب کنند.

  2. در نزديکترين فرصت نسبت به انتقال رسمي سند اقدام کنند.

  3. در صورتي‌که به دليل مشکلاتي نظير بيماري يا سفر انتقال رسمي سند مقدور نيست، حتماً قبل از تنظيم وکالت بلاعزل فروش، مبايعه‌نامه را تنظيم کرده و در فرصت مناسب توسط وکالت فروش بلاعزل بدون حضور موکل، سند رسمي را انتقال دهند.

  4. از مراکز مربوطه از ميزان بدهي‌ها و  وضعيت تسويه‌ حساب ملک اطلاع و اطمينان حاصل و سپس هرگونه وجهي را پرداخت  کنند. بنابراين خريدار قبل از پرداخت کامل وجه ملک خريداري ‌شده بايد از  ميزان بدهي‌هاي مالياتي و بانکي يا تخلفات احتمالي آن مطلع باشد.


همچنين بخوانيد:


وکالت بلاعزل براي خريد و فروش ملک 


استعلام وکالتنامه هاي خارج از کشور در ايران 


10 نکته مهم در تنظيم وکالتنامه خارج از کشور 


چرا نبايد وکالتي معامله کنيم؟ 


نکات حقوقي خريد و فروش ملک مشاع 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

وکالت ,ملک ,بايد ,رسمي ,بلاعزل ,يا ,وکالت بلاعزل ,فروش ملک ,از طريق ,و فروش ,خريد و ,دلايل بسياري مانند

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

اخبار تکنولوژي و ديجيتال Kevin آيا سعيد مختاري کچل است zaban basle Shay مشق نقد Anna Troy Jay