بسياري از طلاق ها در دوران عقد  اتفاق مي‎افتد. دوران عقد به زماني گفته مي‎شود که عقد ازدواج بين زن و مرد  منعقد شده ولي آن ها هنوز زندگي مشترک را آغاز نکرده اند. مدت زمان مراحل  طلاق کاملا وابسته به اعتراض و مقاومت زن دارد با اين توضيح که پرونده طلاق  در 3 مرحله رسيدگي مي شود.


طلاق در دوران عقد


 


بسياري از طلاق ها در دوران عقد  اتفاق مي‎افتد. دوران عقد به زماني گفته مي‎شود که عقد ازدواج بين زن و مرد  منعقد شده ولي آن ها هنوز زندگي مشترک را آغاز نکرده اند. به گزارش مجله دلتا از نظر قانونگذار هر زمان که مرد تصميم به جدايي بگيرد مي‎تواند به دادگاه  خانواده مراجعه کند و دادخواست طلاق بدهد. دادگاه خانواده که در محل اقامت  زن است صلاحيت رسيدگي به پرونده را دارد. به عنوان مثال اگر زن در اصفهان  با شوهر زندگي مشترک داشته ولي هم اکنون به خانه پدري در تهران رفته باشد  دادگاه خانواده تهران صلاحيت رسيدگي به پرونده را دارد. دادخواست طلاق از  طريق دفتر خدمات الکترونيک قضايي ثبت خواهد شد و فرقي نمي‎کند که مرد شخصا  اقدام کند و يا وکيل داشته باشد.


طلاق


مدارک لازم براي درخواست طلاق در دوران عقد


عموما عقدنامه نزد زن يا خانواده وي  مي‎ماند. مرد بايد به دفتر ازدواجي که عقد نکاح ثبت شده است، مراجعه و  رونوشت عقدنامه را دريافت کند. زيرا بدون عقدنامه فقط با رونوشت آن، ثبت  دادخواست امکانپذير است. مدارک لازم براي درخواست طلاق عبارتند از :  • کارت ملي

  • شناسنامه

  • عقد نامه


طلاق از جانب مرد چقدر طول مي کشد؟


مدت زمان مراحل طلاق کاملا وابسته به اعتراض و مقاومت زن دارد با اين توضيح که پرونده طلاق در 3  مرحله رسيدگي مي‎شود. دادگاه خانواده بدوي، دادگاه تجديدنظر استان و ديوان  عالي کشور. بر فرض اگر راي طلاق در دادگاه بدوي صادر شود زن مي‎تواند در  فرصت 20 روزه پس از ابلاغ راي نسبت به آن اعتراض و تجديدنظر خواهي کند و در  ادامه پس از صدور راي دادگاه تجديدنظر در مهلت 20 روزه پس از ابلاغ راي  دادگاه تجديدنظر، دادخواست فرجام خواهي خود را به ديوان عالي کشور بدهد.


بايد توجه داشت که کليه مراحل اعتراض در  دفاتر خدمات الکترونيک قضايي انجام مي‎شود. بنابراين مي‎توان گفت در شرايطي  که زن از حق اعتراض خود استفاده کند، پرونده طلاق ممکن است از 3 ماه تا 1  سال به طول بيانجامد. با توجه به اينکه حق طلاق با مرد است، مي‎توان نتيجه  گرفت هدف قانونگذار از 3 مرحله اي کردن پرونده طلاق، طولاني کردن فرآيند  طلاق و امکان رجوع دوباره زن و شوهر به يکديگر است. اما بايد در نظر داشت  که اصل راي طلاق تا زماني که مرد اصرار داشته باشد نقض نخواهد شد.


مهريه در طلاق


مسايل مالي و غير مالي ناشي از عقد ازدواج چگونه تعيين مي‎شود؟  • شرط تنصيف دارايي؛ اگر مرد شرط چاپي  تنصيف دارايي و اموال را که در عقدنامه ها موجود است امضا کرده باشد و از  طرفي زن ناشزه نباشد (يعني وظايف و تکاليف قانوني شويي را رعايت کرده  باشد) به تشخيص قاضي رسيدگي کننده و در صورت درخواست زن، شوهر بايد تا نصف  دارايي خود را که موجود بوده و در زمان شويي به دست آمده ، به زن پرداخت  کند.

  • اجرت المثل ايام زندگي با همسر؛ اگر زن  به صراحت در دادگاه اعلام نکند که رايگان در منزل کار کرده است و حکمي هم  قبلا در اين خصوص صادر نشده باشد غالبا قضات دادگاه خانواده زن را مستحق  اجرت المثل ايام زندگي مشترک تشخيص داده و براي تعيين اجرت المثل، موضوع را  به کارشناسي ارجاع مي‎دهند.

  • مهريه ؛ در صورتي که مهريه زن پرداخت  نشده و حکمي نيز قبلا در اين مورد صادر نشده باشد، دادگاه رسيدگي کننده  مي‎بايستي تکليف مهريه در طلاق را ضمن حکم طلاق مشخص کند. و اگر قبلا در  مورد مهريه حکمي صادر شده و يا زن از طريق اداره ثبت اسناد آن را مطالبه  کرده باشد دادگاه در خصوص مهريه با تکليفي مواجه نيست.

  • جهيزيه؛ طبق قانون زن مي‎تواند آنچه را  از جهيزيه خود باقي مانده مسترد کند. در اين خصوص نيز دادگاه ضمن راي طلاق  تعيين تکليف مي‎کند. شوهر نسبت به آنچه از جهيزيه از بين رفته يا تعويض شده  مسئوليتي ندارد.


همچنين بخوانيد:


تقسيط مهريه و نحوه پرداخت آن 


حضانت فرزند بعد از طلاق با کيست؟ 


در چه مواردي مي توان از کار کردن زن جلوگيري کرد؟ 


مشکلات مردان براي ازدواج مجدد 


آيا بعد از ازدواج امکان افزايش مهريه وجود دارد؟ 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

طلاق ,زن ,دادگاه ,مرد ,مهريه ,عقد ,دوران عقد ,کند و ,در دوران ,زندگي مشترک ,که مرد ,خدمات الکترونيک قضايي ,هنوز زندگي مشترک , اتفاق مي‎افتد دوران

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

بهترين مراکز فروشگاهي سالم زيبا مجله ي زندگي Crystal دانلود بازي و برنامه اندرويد Michele Tina HSE gaz دغدغه هاي پزشک آينده به اصطلاح Ana