هر کدام از زن و مرد که خواهان  طلاق هستند، دلايل مخصوص به خود را دارند. گاهي با مشکلاتي در زندگي  شويي مواجه مي‌شوند که فقط بين زن و شوهر بوده است و مدرکي براي اثبات  آن ندارند. اما دادگاه براي صدور حکم نياز به دليل و مدرک  دارد.


درخواست طلاق توافقي


 


امروزه بسياري از طلاق ها به دليل عدم تفاهم اخلاقي بين زن و شوهر رخ مي‌دهند. به گزارش مجله دلتا منشا و اساس بسياري از پرونده هاي طلاق که در دادگاه هاي خانواده در جريان  رسيدگي هستند به عدم سازگاري و تفاهم زن و شوهر و در مواردي اختلافاتي که  ميان خانواده هاي آن ها به وجود مي‎آيد بر مي‌گردد. هدف از اين نوشتار  بررسي فرآيند درخواست طلاق توافقي در نتيجه عدم تفاهم اخلاقي است.


درخواست طلاق توافقي به دليل نداشتن تفاهم اخلاقي


هرگاه زن يا مرد از خصوصيات و تفاوت‌ هاي  رواني و رفتاري طرف مقابل خود اطلاع و آگاهي نداشته نباشد، احتمال بروز  سوءتفاهم افزايش مي‌يابد. خيلي از متقاضيان طلاق در دادگاه خانواده، دليل  طلاق را نداشتن تفاهم اخلاقي عنوان مي‌کنند. در واقع هر کدام از زن و مرد  که خواهان طلاق هستند، دلايل مخصوص به خود را دارند. گاهي با مشکلاتي در  زندگي شويي مواجه مي‌شوند که فقط بين زن و شوهر بوده است و مدرکي براي  اثبات آن ندارند. اما دادگاه براي صدور حکم نياز به دليل و مدرک دارد.


طلاق توافقي


درخواست طلاق زن و مرد متفاوت است


بايد بين درخواست طلاق از سوي مرد و اين درخواست از طرف زن تفکيک قائل شد.  • درخواست طلاق از جانب زن باشد؛ درخواست طلاق زن از دادگاه خانواده در  صورت مخالفت شوهر، نيازمند اثبات دليل است. در مواردي که زن از شوهر وکالت  در طلاق يا به عبارتي حق طلاق نداشته باشد بايد براي دادگاه ثابت کند که  زندگي مشترک او با شوهر باعث عسر و حرج است.( عسر و حرج به معني سختي و  مشقت است) بنابراين اينکه صرفا بگويد تفاهم اخلاقي با شوهر ندارم در  دادخواست طلاق مفيد به فايده نخواهد بود.

  • درخواست طلاق از جانب مرد باشد؛ هر چند که بر طبق قانون و فقه شيعه مرد اختيار طلاق را  دارد و اين امر از طرف وي، نيازمند دليل نيست، منتها قاضي قطعا در مورد  دليل طلاق از مرد يا وکيل او جويا خواهد شد. ولي در واقعيت مرد مي‌تواند با  پرداخت حقوق مالي همسر از قبيل مهريه و نفقه حتي در مواردي که دليل موجه  براي اين درخواست نداشته باشد، از دادگاه تقاضاي طلاق کند. به عبارت ديگر  امکان رد کردن دادخواست طلاق وي به دليل نداشتن دليل موجه امکان پذير نيست.  و در صورتي که دادگاه خانواده چنين حکمي صادر کند و درخواست طلاق را رد  کند در دادگاه هاي عالي ( منظور دادگاه تجديد نظر و ديوان است) نقض مي‌شود.


حق طلاق


تاثير مراکز مشاوره دادگاه در کاهش درخواست طلاق توافقي


يک وکيل پايه يک دادگستري در اين خصوص  مي‌گويد : طبق قانون حمايت از خانواده، دادگاه نمي‌تواند زن و شوهر را  وادار به مراجعه به مشاوره کند و اين امر با توجه به نوع اختلاف آنها امري  اختياري است ولي معمولاً در رويه مراجع قضايي عرف است که طرف هاي موضوع  مشاوره شوند. اين وکيل دادگستري درباره اينکه مشاوره چقدر مي‌تواند در کاهش  طلاق مؤثر باشد، معتقد است امکان سازش در مراکز مشاوره دادگاه‌ هاي  خانواده تقريباً وجود ندارد زيرا زن و مرد قبل از مراجعه به دادگاه و تنظيم  دادخواست همه روش ها و راه هاي ممکن را سپري کرده‌اند. و تصميم نهايي در  خصوص جدايي گرفته اند. منتها چون هدف قانونگذار حفظ بنيان خانواده است اين  تدابير در نظر گرفته شده است که تا حد امکان از پاشيده شدن کانون خانواده  جلوگيري شود.


سخن آخر؛ مسؤوليت رسيدن به تفاهم را بپذيريم


فارغ از نظامات حقوقي شايد براي پيشگيري  از جدايي هايي اين چنين، بهتر باشد به جاى هر گونه پيش داورى يا مشاهده  اشکالات و ضعف ها، نقاط مثبت و قوت طرف مقابل ديده شود و همچنين اين در نظر  گرفته شود که هيچ دو نفري پيدا ‌نمي‌شوند که از هر نظر با هم يکسان باشند و  در نهايت، تمام اعضاى خانواده به خصوص زن و شوهر مسؤوليت رسيدن به تفاهم  را پذيرا شوند.


همچنين بخوانيد:


تقسيط مهريه و نحوه پرداخت آن 


با درخواست طلاق مرد در دوران عقد، تکليف مهريه چيست؟ 


اعسار مهريه و تعديل مهريه چه فرقي دارند ؟ 


طلاق توافقي طبق قانون جديد 


آيا بعد از ازدواج امکان افزايش مهريه وجود دارد؟ 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

طلاق ,زن ,دادگاه ,درخواست ,دليل ,مرد ,زن و ,درخواست طلاق ,به دليل ,و شوهر ,تفاهم اخلاقي ,هستند، دلايل مخصوص

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فروشگاه کولرگازي بانه آخرين اخبار قاصدک دستگاه تصفيه آب Tiffany DastanhayeContenti98 Brandy Deep learning به وب پايدار خوش آمديد تجهيزات دندانپزشکي