براي رسيدگي به برخي جرايم،  ‌نيازي به شکايت شاکي خصوصي نيست و حتي در صورتي که شاکي اعلام رضايت کند،  مراجع قضايي نمي‌توانند به دليل گذشت شخص زيان ديده، جريان تعقيب و محاکمه و  اجراي حکم را متوقف کنند.


جرايم غير قابل گذشت


 


گاهي افراد بر حسب شرايط ممکن است در  جايگاه مجرم يا زيان ديده در دعوا باشند. در چنين شرايطي آشنايي با قوانين  و مقررات حقوقي اهميت بسياري پيدا مي‌کند. از نظر قانونگذار جرايم به دو  دسته قابل گذشت و غير قابل گذشت تقسيم مي‌شوند. در مجله دلتا جرايم غير قابل گذشت و آثار حقوقي آن و همچنين تاثير گذشت شاکي در اين  گونه جرايم مورد بررسي قرار گرفته شده است. در ادامه با ما همراه باشيد.


جرايم غير قابل گذشت


براي رسيدگي به برخي جرايم، ‌نيازي به  شکايت شاکي خصوصي نيست و حتي در صورتي که شاکي اعلام رضايت کند، مراجع  قضايي نمي‌توانند به دليل گذشت شخص زيان ديده، جريان تعقيب، محاکمه و اجراي  حکم را متوقف کنند. البته بايد در نظر داشت که دادگاه با توجه به رضايت  شاکي مي‌تواند مطابق آن مجازات متهم را تخفيف دهد و در صورتي که بعد از  صدور حکم قطعي شاکي اعلام رضايت کند، دادگاه پس از درخواست محکوم، در  مجازات وي تجديدنظر کرده و آن را کاهش مي‌دهد. از جمله مصاديق بزه‌ هاي غير  قابل گذشت مي‌توان به جرم خيانت در امانت، سرقت، ي و قتل عمدي  اشاره کرد.


جرايم


آيا گذشت شاکي تاثيري در راي دادگاه دارد؟


طبق قانون در اين قبيل جرايم ، گذشت يا  اعلام شکايت شاکي مانع تعقيب يا رسيدگي و اجراي حکم توسط مراجع قضايي نيست  منتها مي‎تواند تا حدودي در پرونده اثر گذار باشد. به عنوان مثال وقتي جرم  سرقت اتفاق مي‎افتد به لحاظ اينکه باعث برهم زدن نظم و امنيت رواني و  اقتصادي جامعه مي‎شود از جمله جرم هاي غير قابل گذشت تلقي مي‎شود و فرقي نمي‎کند فرد متضرر از اين جرم شکايت کند يا خير و يا  اين که بعد از اعلام شکايت از درخواست خود منصرف شود و اعلام رضايت کند. در  اين شرايط متهم به دليل ارتکاب سرقت، تعقيب و به مجازات قانوني خواهد  رسيد. اما بايد در نظر داشت که در هر حال رضايت شاکي در شرايط پرونده در هر  مرحله اي که باشد تاثيراتي خواهد داشت که در ذيل بررسي شده است :  • قبل از صدور حکم قطعي
    در اين مرحله که از تعقيب متهم تا زمان صدور حکم قطعي ادامه پيدا مي‎کند،  هرگاه متضرر از جرم اعلام گذشت کند در جرايم تعزيري و بازدارنده دادگاه  مي‎تواند در مجازات متهم تخفيف قائل شود و يا مجازات او را از نوعي به نوع  ديگر که مناسب تر به حال متهم است تبديل کند. به عنوان مثال دادگاه به جاي  حبس حکم به جزاي نقدي بدهد.

  • بعد از صدور حکم قطعي
    در اين مرحله هرگاه شاکي خصوصي از شکايت خود صرف نظر کند، محکوم مي‎تواند  با استناد به گذشت شاکي از دادگاه صادر کننده حکم قطعي درخواست کند تا در  ميزان مجازات او تجديدنظر کند. در اين شرايط دادگاه در وقت فوق العاده به  درخواست فرد محکوم رسيدگي مي‎کند و مجازات را در صورت اقتضا در حدود قانون  تخفيف خواهد داد.


جرم هاي غير قابل گذشت


نکات مهم در خصوص جرايم غير قابل گذشت  1. اگرچه رضايت شاکي خصوصي در اين گونه جرايم مانع رسيدگي به پرونده و  تعقيب نيست منتها رضايت شاکي تأثير بسزايي بر نوع و ميزان مجازات متهم  دارد.

  2. در صورت اعلام رضايت و گذشت زيان ديده، چه قبل از صدور حکم قطعي و چه  بعد از آن دادگاه با توجه به قانون و تا جايي که اقتضا کند در اعمال مجازات  و نوع و ميزان آن تخفيف قائل مي‎شود و بايد در  نظر داشت که اين امر از  سوي دادگاه اامي نيست.

  3. در اين گونه موارد لازم نيست که رضايت، رسمي و محضري باشد. و بنابراين  ضرورتي ندارد که اعلام گذشت حتماً در دفترخانه اسناد رسمي انجام گيرد. طرف  هاي دعوا مي‎توانند به دادگاه مراجعه و مراتب را نزد قاضي مربوطه اعلام  کنند تا توسط وي صورت جلسه شود. در صورتيکه اعلام رضايت در کلانتري انجام  شود، بايد به درستي تنظيم شود و براي قاضي يقين آور باشد.

  4. اعلام رضايت شاکي بايد صريح و بدون شرط باشد. همچنين در مواردي که شاکي  از گذشت خود باز گردد، دادگاه بر مبناي رضايت اعلامي اتخاذ تصميم مي‎کند و  در واقع عدول از گذشت قابل ترتيب اثر نيست.


همچنين بخوانيد:


با همسايه‌ مزاحم چه کنيم؟(+ويدئو) 


فرار از صحنه تصادف چه مجازاتي دارد؟ 


ليزينگ همان اجاره به شرط تمليک است؟ 


پارک ممنوع ، مراقب نصب اين تابلوها باشيد! 


عزل وکيل ؛ چرا و چگونه؟ 

دادرسي چيست و چگونه تشکيل مي شود ؟

کلاهبرداري در فضاي مجازي

نکاتي درباره تمديد اجاره نامه

گذشت ,شاکي ,رضايت ,اعلام ,دادگاه ,حکم ,اعلام رضايت ,غير قابل ,در اين ,گذشت شاکي ,حکم قطعي ,شاکي اعلام رضايت ,زيان ديده، جريان

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Sherman جراح و متخصص عمل لازک چشم ،ليزيک و بلفاروستي Eric Pamela فال روزانه Jeremy دکوراسيون داخلي شرکت گامان تزئين Jonathan صدف نيوز 2 پرسش مهر98